21 fascinujúcich dní zo života včely! Ako sa mení larva na schopného jedinca?

21 fascinujúcich dní zo života včely! Ako sa mení larva na schopného jedinca?

Neuveriteľné zábery o tom, aká fascinujúca dokáže byť príroda. Na youtube sa nachádza video, v ktorom si môžete pozrieť, ako vyzerá prvých 21 dní života včely.

Video už videlo stovky tisíc ľudí a ani sa tomu nečudujeme. Proces, kedy sa včela mení z larvy na schopného jedinca, ktorý sa ľuďom postará o med, je zaujímavým javom, ktorý vo zvieracej ríši môžeme vidieť.

 

 Prvých 21 dní života včely

Vývoj včely

Včelstvo je rodina tvorená matkou a jej potomkami – robotnicami a trúdami. Robotnice zbierajú peľ, či nektár kvetov. Z nich neskôr vzniká med. Po hromade žijú dve generácie včiel, ktoré medzi sebou spolupracujú. Ak by nejaká včela žila sama, zomrie. Sú totiž odkázané na pomoc druhých.

Vývoj včely prebieha formou dokonalej premeny, ktorá sa nazýva metamorfóza. Vývoj prechádza viacerými štádiami. Už po troch dňoch sa z vajíčok vyliahnu larvy, ktoré kvôli materskej kašičke rýchlo rastú. Larválne vývojové štádium trvá z matky 5 dní, robotnice 6 a u trúda 7 dní. Nasleduje štádium vzpriamenej larvy, ktoré trvá pri matke a robotnici 2 dni, pri trúdovi 3 dni. Potom sa z larvy stane kukla, a z neho sa vyvinie dospelé imágo.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*