Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čkanie, kýchanie či husia koža – obranné mechanizmy tela

Určite nejeden z nás zažil kýchanie či husiu kožu, no len málokto si zrejme pri týchto činnostiach uvedomil, že ide o obranné mechanizmy. Pred čím nás chcú chrániť a čo na nich vplýva, si môžete prečítať práve teraz.

Husia koža

husia-koza

Husia koža sa môže na pokožke objaviť práve vtedy, keď počúvame dobrú hudbu alebo keď sa pozeráme na napínavý film. Ide o funkciu, ktorej cieľom je znížiť únik množstva tepla cez kožu, vďaka čomu sa rýchlejšie zahrejeme na studených miestach.

Kýchanie

kychanie

Vedci sa domnievajú, že kýchame práve vtedy, keď máme nosové dutiny plné mikróbov, alergénov, prachu či iných dráždivých častíc. Jedným zo spôsobom, ako sa ich dokážeme zbaviť, je dostať ich von prostredníctvom kýchnutia.

Trhanie

myoclonicke-krce

Ak sa vám už stalo niekedy, že počas spánku s vami trhlo, tak vedzte, že to nie je nič hrozné. Je to akýsi šok, ktorý vás preberie, pretože mozog vyšle signál, aby vás zachránil. Áno dobre čítate, zachránil, pretože v noci sa vám zníži frekvencia dýchania, spomalí sa pulz a svaly ostanú uvoľnené. To všetko dáva mozgu impulz, že ide o príznaky blížiacej sa smrti, a tak vám mozog preistotu udelí šok.

Slzy

slzy

Naše slzy slúžia ako zvlhčovač pre povrch oka a vďaka ním vieme vymývať cudzie predmety v oku. Okrem toho však majú „emocionálnu obranu“, pretože plač odvedie našu pozornosť, a tak je bolesť, ktorú práve zažívame, nižšia, pretože na ňu nemyslíme.

Čkanie

stikutanie

Aj keď sa vraví, že sa nám čká kvôli tomu, že na nás niekto myslí, nie je to tak. Dôvodom čkania je poväčšine náš nerv, ktorý je spojení s bránicou a žalúdkom. Ihneď potom, ako začneme jesť rýchlo a budeme jesť veľké kúsky jedla, sa začne kolobeh s čkaním.

Určite nejeden z nás zažil kýchanie či husiu kožu, no len málokto si zrejme pri týchto činnostiach uvedomil, že ide o obranné mechanizmy. Pred čím nás chcú chrániť a čo na nich vplýva, si môžete prečítať práve teraz.

Strata pamäti

strata-pamate

Aj strata pamäte patrí k obranným mechanizmom nášho tela. Z pamäti totiž dokáže vymazať tie najnepríjemnejšie zážitky, ktoré v nás vyvolávajú najhoršie spomienky.

Čiarky na prstoch

vraskavenie-koze

Čiarky, ktoré sa objavia na prstoch, sú veľmi dôležité. Objavujú sa pri styku so zvýšeným množstvom vlhkosti a to najmä preto, aby sme za pomoci zvlnených brušiek uchopili aj rovné hladké povrchy.

Naťahovanie
vystieranie

Podobne ako mačka aj človek sa po zobudení naťahuje. Často to robíme veľmi inštinktívne a vôbec si toto gesto neuvedomujeme. Údajne to robíme preto, aby sme naše telo pripravili na záťaž, ktorá ho počas dňa bude čakať. Okrem toho nám naťahovanie precvičí svaly, obnoví tok krvi a zlepší náladu.

Zívanie

zivanie

Hlavným dôvodom zívania je ochladenie mozgu potom, ako sa prehrial alebo preťažil. Okrem tohto prípadu môžu takto ľudia reagovať aj v prípade, že pri nich zíva niekto druhý. Ľudovo sa tomu hovorí, že nás nakazil zívaním, a preto túto činnosť opakujeme po ňom.

Zdroj: prosvet.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií