Reklama/advertisment

Ochladnutie tela po smrti

Človek sa začína hneď po smrti rozkladať. Keď vám zastaví srdce nastáva stav algor mortis takzvaný smrtiaci chlad. Teplota tela klesá každú hodinu o 1,5 stupňa Celzia až kým nedosiahne teplotu okolia. V tele sa začne hromadiť oxid uhličitý a krv sa stáva kyslejšou. To ma za následok, že bunkové steny začínajú praskať a enzýmy sa uvoľňujú do tkanív.

Posmrtné fialové škvrny

Po smrti prestane prúdiť krv. Začne úradovať gravitácia a červené krvinky sa dostávajú čo najbližšie k zemi. Čiže ak mŕtvola ležala, tak sa posmrtné fialové škvrny uložia na chrbte. Týmto škvrnám sa hovorí livor mortis. Podľa toho sa dá určiť približný čas smrti

Reklama/advertisment

Posmrtná stuhnutosť

Do troch až štyroch hodín nastáva tuhnutie svalov. Tento proces vrcholí po 12 hodinách. Hovoríme mu aj rigor mortis. Ide o tuhnutie, ktoré zapríčiňuje vápnik. Svalové bunky počas života regulujú obsah vápnik, no po smrti sa táto funkcia stráca a bunky sú zaplavené vápnikom, ktorý celé telo premení takmer na kameň.

Reklama/advertisment

Posmrtný zápach

Po viac ako 12 hodinách sa začína telo samé požierať. Príčinou rozkladu sú enzýmy, ktoré sa tvoria v pankrease. Tie pôsobia na vnútorné orgány tak, že sa začínajú tráviť samy. Za posmrtný zápach sú zodpovedné zlúčené látky putrescín a kadaverín.

Mŕtvolný vosk

Na koniec ostane len kostra. Avšak v prípade ak telo príde do styku s pôdou alebo studenou vodou, môže sa naň vytvoriť takzvaný mŕtvolný vosk. Ide o mastný materiál, ktorý sa tvorí baktériami z rozkladajúceho sa tkaniva. Je to prírodný konzervačný materiál vnútorných orgánov.

Zdroj: memorialpages.co.ukmosaicscience.com

Loading...