Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ecocapsule – mobilné bývanie budúcnosti v súčasnosti!

Keď spomenieme termín Ecocapsule, napadne ťa zaiste mnoho myšlienok, ktoré sa spájajú s týmto slovom. My však hovoríme o mobilnom bývaní na vysokej úrovni.

Ecocapsule predstavuje unikátny, energeticky sebestačný mobilný mikrodom. Keď povieme energeticky sebestačný, myslíme to naozaj doslovne. Pre svoje fungovanie využíva veternú a solárnu energiu. Používateľovi poskytuje na bývanie naozaj vysoký komfort, nakoľko má k dispozícii takmer všetko, čo potrebuje. Disponuje výkonnými záložnými batériami, ktoré v prípade nedostatku zdrojov zabezpečia obyvateľa energiou na dostatočne dlhý čas.

Tvar tohto mobilného domčeku je navrhnutý so zreteľom na maximálne využitie dažďovej vody a rosy. Výplň vnútorných stien pred nepriaznivými vplyvmi počasia je samozrejmosťou. V konečnom dôsledku sa teda celý systém približuje pasívnemu domu.

Preprava je viac než jednoduchá, nakoľko kapsula má rozmery bežného kontajnera. So špeciálnym prívesným vozíkom je možné tento „bejvák“ prepraviť kamkoľvek a stáva sa z neho plnohodnotný karavan na vysokej úrovni.

Firma, ktorá sa zaoberá rozvojom tejto kapsule, datuje svoje začiatky do roku 2008. V tom čase bolo ich hlavnou úlohou na súťaži Andes Sprout Society Idea Competition navrhnúť obytnú jednotku pre umelca. Nápad bohužiaľ nebol ocenený, no inhabitat.com si ich všimli a myšlienku vybrali ako jeden z najlepších návrhov. Postupom rokov návrhári využívali nové technológie, ktoré prichádzali s dobou a v roku 2014 sa podarilo vyrobiť prvý prototyp sebestačného domu.

ecocapsule_beach_sunset

V Ecocapsule je inštalovaná napäťová sústava so 48V. Kapsulu je možné pripojiť na externú 110V resp. 230V sieť. Samozrejmosťou je LED osvetlenie interiéru, ochrana pred bleskom, množstvo senzorov a systém na riadenie domu a v neposlednom rade aj pripojenie na internet štandardu 2G, 3G i 4G. Okrem elektrickej siete disponuje filtračným zariadením, ktoré je prispôsobené na využitie dvoch zdrojov vody. Jedná sa o dažďovú vodu a vodu z prameňa, jazera príp. iné. Následne prejde voda viacerými filtrami a výsledkom je čistá úžitková voda zbavená 99,998% nečistôt. Sociálnym zariadením je kompostové WC, ktoré by malo byť neskôr nahradené splachovacím.

Projekt znie naozaj veľmi zaujímavo a lákavo. Nechajme sa teda prekvapiť, ako ďaleko dokážu návrhári zájsť.

Zdroj: Ecocapsule tlačová správa 2017

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií