Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Fantázia, Matej Tóth získal v Pekingu zlato!

Slovenský chodec Matej Tóth sa stal majstrom sveta na 50 km. Do cieľa na štadióne pekinského Vtáčieho hniezda dopochodoval s obrovským úsmevom a s časom 3:40:32 nedal svojím súperom žiadnu šancu.

Pre slovenskú atletiku vybojoval historický úspech v ére samostatnosti a svoju medailovú zbierku rozšíril o štvrtý kov (3 x bronz, 1 x zlato). Druhý došiel do cieľa Austrálčan Jared Tallent, ktorý na nášho Mateja stratil približne dve minúty a tretí Japonec Tanajuki Tanii až dvanásť minút. Matej Tóth nebol jediný chodec z našej krajiny. Dušan Majdán obsadil 30. miesto v sezónnom maxime 3:58:57, premiéru na MS nezvládol Martin Tišťan, ktorého diskvalifikovali.

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť víťazstvo Mateja Tótha:

Ráno o 7.30 pekinského času vyštartovali na trať v okolí štadióna chodci a vo Vtáčom hniezde sa hlavná pozornosť sústredila hneď na Mateja Tótha. V dobrej nálade, usmievavý, dával najavo, že je v optimálnej pohode.. Od prvých metrov so štartovným číslom 110 sa už na monde štadióna usadil na druhé miesto, čo zodpovedalo jeho taktike, strážiť si čelo a v príhodnom okamihu rozbaliť všetko, čo nazbieral v tvrdých tréningoch.

Matej Tóth bol favoritom v tejto kategórii, pretože z pretekov, ktoré sa konali v  Dudiniciach držal najlepší svetový výkon sezóny. Od štartu na seba strhával pozornosť, usadil na druhom mieste a držal sa na popredných priečkach. Tentokrát mal však inú taktiku. Nastúpil hneď po úvodných kilometroch, čo sa mu aj vyplatilo a na jeho jubilejnej desiatej päťdesiatke v kariére vyhral v Pekingu zlato.