Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Historička tvrdí, že vie, ako vyzeral Ježiš Kristus v skutočnosti! Na jeho podobu, ako ju poznáme máme zabudnuť

Ježiš Kristus vraj vyzeral úplne inak, než sme zvyknutí z obrazov či sôch…

Ježiš Kristus – postava, ktorú pozná azda celý svet. Každý si pod týmto pojmom predstaví vysokého, dobré stavaného chlapa s bradou, tmavými vlasmi po plecia a jasnými očami. Historička, ktorá sa špecializuje na problematiku kresťanstva, Biblie a Krista, tvrdí, že Boží syn v skutočnosti vyzeral úplne inak.

Kristov vzhľad neopisuje ani jedno zo štyroch evanjelií a tak len ťažko vedieť, ako vyzeral. Prvé jeho podobizne, ktoré sa datujú do druhého storočia možno považovať za nie veľmi presné, nakoľko autori vo svojich dielach odrážali aj svoj negatívny postoj ku kresťanstvu. Jeden z grafitov z tohto obdobia dokonca Ježiša znázorňuje s hlavou osla a nápisom: „Alexamenos hovorí: Uctievajte Boha!“ Istý spisovateľ z toho istého obdobia zas opisoval Krista ako človeka malého, škaredého a nevýrazného.

Až v štvrtom storočí dostal Ježiš Kristus podobizeň takú, aká sa mu pripisuje dodnes. Za jej vznik však s najväčšou pravdepodobnosťou môže byť takzvaný „List Lentulus„, ale i šatka Veroniky, s ktorou Ježišovi počas Krížovej cesty utierala zranenú tvár, či Turínske plátno.

Najpravdepodobnejšie však je, že maliari, ktorí chceli Krista zvečniť na plátno čerpali práve s Listu Lentulus, v ktorom údajný rímsky guvernér opísal fyzický vzhľad Ježiša a list nechal doručiť rímskemu senátu. V tomto liste bol Boží syn vykreslený presne tak, ako ho poznáme – ako vysoký muž s bradou, tmavými vlasmi po plecia a jasnými očami. Tento zdroj však nemožno považovať na relevantný, pretože niktorý z rímskych guvernérov sa nevolal Lentulus a historici tiež potvrdili, že pôvod listu nesiaha do rímskych čias.

497e976f00000578-5423887-image-a-43_1519334774109

Priamy dôkaz o tom, ako vyzeral Ježiš Kristus by mohla byť Veronikina šatka, ktorou mu utrela krvavú tvár cestou na Golgotu. Tvár Božieho syna sa totiž údajne dokonalo odtlačila na tento kúsok látky a preto práve táto šatka mohla slúžiť na vytvorenie neskorších obrazov, na ktorých vyzerá Ježiš tak, ako si ho predstavujeme. Veronika ju totiž uchovala a neskôr aj doručila pápežovi Klementovi I.

Ďalšou relikviou, ktorá zachytáva Ježišov vzhľad je podľa kresťanov Turínske plátno, ktoré bolo po prvýkrát vystavené v 14. storočí. Aj keď podľa vedcov, ktorí plátno skúmali, je nemožné, aby látka mala pôvod v čase, kedy mal Kristus žiť, väčšina kresťanov túto štúdiu odmieta. Faktom však je, že porovnaním odtlačkov z Turínskeho plátna a z Veronikinej šatky, sa zistilo, že sa nejedná o črty tváre toho istého človeka.

Celej tejto problematike venovala anglická historička Joan Taylor aj knihu, v ktorej konštatuje, že najdôveryhodnejšiu podobizeň Krista možno vytvoriť po preskúmaní archeologických dôkazov o živote v Judsku v prvom storočí nášho letopočtu a o ľuďoch z tohto regiónu. Podľa jej štúdie sa predpokladá, že Ježiš Kristus mohol byť približne 165 centimetrov vysoký, štíhlej, mierne svalnatej postavy. Jeho pokožka bola pravdepodobne olivovohnedá, jeho vlasy krátke tmavohnedé až čierne a nevylučuje sa, že mohol byť aj mierne zarastený. Opäť sa však jedná iba o dohady.

497e1a3900000578-5423887-image-a-33_1519332151288

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií