Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako by vyzerali historické stavby, keby sme ich zrekonštruovali do pôvodnej podoby? Boli by oslnivé

Historické stavby by boli vďaka rekonštrukcii skutočne ohromujúce a ich majestátnosť by vyrážala dych…

Času a starnutiu podliehajú nielen ľudia ale aj budovy. A výnimkou nie sú ani historické stavby, ktoré kedysi vyzerali skutočne oslnivo a ich krása vyrážala ľuďom dych. Dnes však z niektorých ostali už len ruiny a ľudí zaujímajú predovšetkým z historického hľadiska než z hľadiska estetického. Ako by to ale vyzeralo, keby sme niektoré tieto stavby z dávnej histórie zrekonštruovali do pôvodného stavu?

Odpoveď na túto otázku sa rozhodla priniesť spoločnosť NeoMan, ktorá vytvorila zaujímavý projekt, vďaka ktorému sa môžeš „vrátiť do minulosti“ a pozrieť si tak, ako vyzerali archeologické skvosty pôvodne. Vďaka tímu profesionálov vznikli 3D animácie, ktoré v priebehu pár sekúnd zmenia súčasný vzhľad historických stavieb na ten, ako vyzerali kedysi.

Chrám Parthenón (Grécko)

V ešte antických časoch bol postavený v Grécku kolosálny chrám, ktorého úlohou bolo ochraňovať zlatú sochu Atény, bohyne múdrosti, remesla i vojny. Monumentálna stavba, ktorá stojí na vrchu kopca Akropolis, bola závažne poškodená v 17. storočí, počas Veľkej tureckej vojny. Značná časť dórskej architektúry však útokom odolala a zachovala sa dodnes. Parthenón sa týči nad Aténami a každoročne sa sem zavítajú pozrieť milióny turistov z celého sveta. Vďaka animácii je však jasné, že ak by bol chrám obnovený do pôvodnej podoby, lákal by ešte viac návštevníkov ako doteraz.

 

Pyramída Nohoch Mul (Mexiko)

Pyramída Nohoch Mul je mayskou ruinou, ktorá sa nachádza v mexickom štáte Quintana Roo. Stavba, ktorá je s výškou necelých 42 metrov najvyššou na polostrove Yucatán a odhaduje sa, že bola vystavená niekedy medzi rokmi 100 p.n.l. až 100 n.l. Unikátna stavba bola objavená až v devätnástom storočí a začali sa tam rôzne archeologické výskumy. Monument bol verejnosti sprístupnený až v 70-tych rokoch minulého storočia. Historická stavba sa nachádza v džungli a návštevníci sa k nej môžu dostať iba pomocou dopravných prostriedkov.

 

Area Sacra di Largo Argentina (Taliansko)

V 20-tych rokoch minulého storočia sa pri čiastočnej rekonštrukcii objavili zbytky štyroch chrámov zo staroveku. Tieto zbytky chrámov doteraz neboli pomenované a tak sa označujú iba písmenami A, B, C, D. Chrám B je z nich najmladší a 6 jeho originálnych pilierov a aj schodište sú doteraz zachované. Návštevníci, ktoré sa tieto ruiny rozhodnú navštíviť, tu však vidia iba rozsiahle archeologické náleziská a aj skupinu mačiek, ktorá pozostatky chrámov obýva. 3D animácia nám ale ukazuje ako by toto miesto vyzeralo bez mačiek a s pôvodnou gráciou.

 

Pyramída Slnka (Mexiko)

Teotihuacán je mestským centrom, ktoré bolo vybudované medzi prvým a siedmym storočím pred našim letopočtom. Dodnes patrí k najvýznamnejším archeologickým náleziskám v Mexiku a jeho najväčšou a najvýznamnejšou stavbou je pyramída Slnka. Tá sa radí medzi najstaršie pyramídy v strednom Mexiku a taktiež sa teší i veľkému počtu turistov. Ako môžeš vďaka animácii vidieť, jej rekonštrukcia by toto miesto ešte viac zatraktívnila.

 

Jupiterov chrám (Taliansko)

Taliansky chrám, ktorý je zasvätený Jupiterovi, bohu oblohy a hromu, bol kedysi dôležitým centrom náboženského diania v legendárnom meste Pompeje. Monumentálna stavba, ktorá bola zrovnaná so zemou v roku 79 nášho letopočtu pri výbuchu sopky, bola čiastočne obnovená v 16. storočí. Celková rekonštrukcia by chrám spravila viac atraktívnejšou pre turistov.

 

Luxorský chrám (Egypt)

Posvätná stavba, ktorá sa nachádza vo východnom Egypte, bola postavená ešte v roku 1380 pred našim letopočtom. Nejaký čas bol Luxor prepojený so susedným Karnakským chrámom dlhou uličkou, ktorú lemovali sfingy chrániace brány do chrámov. Miesto dodnes láka turistov, no ak by došlo k jej rekonštrukcií, chrám by bol ešte atraktívnejší.

 

Milecastle 39 – časť Hadriánovho múru (Anglicko)

Hadriánov múr je dlhý neuveriteľných 117 kilometrov a bol postavený v prvom storočí po Kristovi. To, aký význam mali tieto múry, dodnes historici a ani archeológovia netušia a iba o nich polemizujú. Najpravdepodobnejšia je však teória, že Hadrián sa po získaní titulu rímskeho cisára rozhodol vybudovať rozsiahle opevnenie, ktoré by zabránilo prípadným útokom.

 

 

Zdroj: Bored Panda

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií