Reklama/advertisment

Históriu videoherného priemyslu lemuje, ako ostatne každé dejiny, rad dôležitých míľnikov. Zahodíme za hlavu prehistóriu hier, ktoré tu boli ako úplne prvé a začneme v čase, keď už sme boli (aspoň niektorí) na svete. V roku 1984, dva roky pred výbuchom reaktora v ukrajinskom Černobyle, prišiel Rus Alexej Pažitnov s bombou iného razenia – revolučnou hrou Tetris.

Reklama/advertisment

Tetris

Princípy logickej hry Tetris pozná asi každý – padajúce kocky a ďalšie útvary je potrebné zoradiť tak, aby vytvorili rad (alebo niekoľko radov). Potom zmizne. Hra končí, keď sa vám kocky prerastú cez hlavu a dosiahnu horného okraja obrazovky. Tetris sa stal instantným hitom, ktorý vyšiel snáď na všetky herné platformy.

Reklama/advertisment

Super Mario Bros

Plošinovky existovali už pred Mariom, nikdy však nedosiahli zďaleka takú úspešnosť medzi širokou verejnosťou. Od tej doby vznikol nespočet pokračovaní, spin-offu a variácií (Mario Kart, Mario Golf, Mario Tennis), Mario si zahral v seriáli, má svoj komiks aj licencovaný rad tovaru. Historicky ide z hľadiska predajov o vôbec najúspešnejšiu videohernú značku.

Sid Meier’s Civilization

Legendárny počin z dielne geniálneho Sida Meiera asi netreba dlho predstavovať. O kvalitách tejto ťahovej stratégie svedčí okrem iného aj skutočnosť, že sa dočkal už štyroch pokračovaní (a radu oficiálnych i fanúšikovských rozšírenie). Na začiatku si zvolíte národ, o ktorý potom musíte starať a vydobyť mu miesto na slnku. Začínate pritom len s prostým osadníkom (ten slúži na vybudovanie prvého hlavného mesta) a jedným bojovníkom. Vyberiete si vhodné miesto na život, teda napríklad pri vode, aby ste mali úrodu a pod. Potom už to ide ľahšie. Odhaľujete mapu, staviate ďalšie mestá, skúmate, nadväzujete diplomatické styky s ostatnými civilizáciami a skrátka si to celé parádne užívate.

Dune 2

Hoci druhá Duna nebola zďaleka prvá realtime stratégií (tá vznikla už na ZX Spectrum a volala sa Stonkers), bola tou, ktorá tento žáner preslávila a na dlhé roky. Vyberať môže z troch frakcií, ktoré spolu súperia o nadvládu na planéte Duna. Tento nehostinný piesočný svet človeku príliš nesvedčí, smrť tu číha na každom rohu, a keď vás nezabijú nepriateľskí vojaci, najskôr tak urobí niektorý z gigantických písomných červov, napriek tomu je tu niečo, čo spôsobuje všetky riziká – ide totiž o jediné známe náleziská vzácne nerastné suroviny , Tiberia. Podstatou tejto hry je vybudovať základňu, sprevádzkovať ťažobný rafinérie, začať skúmať mapu, vyrobiť hordu jednotiek a prevalcovať súpera.

Fallout

Doslova revolúciu vo svete RPG spôsobil postapokalyptický hurikán menom Fallout. Skvele urobená tvorba a vývoj postavy len jedným dielikom z dokonalej skladačky. Tým najlepším je ale rozhodne príbeh, humor, dialógy a originalita. Vo svete Falloutu ste svojimi pánmi, preto vás nezväzuje žiadna lineárna príbehová línia. Môžete pomáhať obyvateľstvu a zlepšovať si tak karmu, môžete ľudí zabíjať a získať si povesť vraha. Fantáziu autorov treba oceniť.

Zdroj: Pro chlapyYouTube

Loading...