Reklama/advertisment

Hudobný klip ku skladbe Freedom Jazz Dance je v poradí piaty klip kapely SilBand. Klip je natočený v New Folk Štúdiu, Stana Baláža z Raslavíc, a nechýba v ňom virtuozita. V klipe sa okrem základnej zostavy kapely objaví aj saxofónista Janko Lazorík, či spevák Tomaš Buranovský.

Reklama/advertisment

PRI SÓLACH PADÁ SÁNKA

Skladba Freedom Jazz Dance je plna virtuozity. Pri pozeraní klipu sa skúste zamerať napríklad na sóla saxofónu. „Klip sme sa rozhodli natočiť v nahrávacom štúdiu Stana Baláža, ktorý bol veľmi ústretový, nie len pri sprístupnení štúdia, ale aj počas celého natáčania. Vzhľadom na náročnosť skladby sme sa v tomto klipe rozhodli obraz zamerať na nástroje a živú akustickú hudbu. Aj keď klip nemá príbeh, je sa na čo pozerať,“ povedala manažérka kapely Katarína Silvayová.

Reklama/advertisment

img_4051

img_4056

ARANŽOVANIE, HUSLE A KAMERA

Od klipov, ktoré doteraz kapela zverejnila sa tento líši, okrem iného, osobou, ktorá stojí za kamerou – Gabriel Silvay. Klip Freedom Jazz Dance je jeden z tých, kde si môžete všimnúť, nielen hudobné cítenie pri tvorbe aranžmánu, ale aj vynikajúcu hru na husle multiinštrumentalistu Gabriela Silvaya, nehovoriac o samotnom vizuáli klipu, ktorý natáčal a strihal.

„Pôvodne mal tento klip natáčať profík od kamery a strihu, ale zo zdravotných dôvodov to nebolo možné a natáčanie klipu sme už nechceli odďaľovať, tak som sa na to podujal ja. Chlapci z FlowDigital nám požičali techniku a išlo sa na to. Z mojej strany to bolo dosť hektické, lebo som veľmi nechcel zdržiavať všetkých ľudí, a hlavne Stana Baláža z NewFolkStudia, ktorý nám štúdio poskytol úplne zdarma. K tomu svetlá, objektívy a kamera, s ktorou som sa musel zoznámiť cestou do štúdia. Nakoniec som tento klip poňal „freedom“- slobodne, tak, aký je aj názov skladby. Aspoň som okúsil, aké to majú kameramani a strihači náročné.“ S úsmevom dodáva Gabriel.

img_4076

VYMENILI SVOJE NAHRÁVACIE ŠTÚDIO ?

Kapela Silband disponuje vlastným nahrávacím štúdiom, kde vznikajú všetky ich skladby. Napriek tomu sa rozhodli v klipe využiť New Folk Štúdio v Raslaviciach. „ Dohoda o nahrávaní klipu, práve na tomto mieste, bola viac než nečakaná. V štúdiu sme sa stretli za účelom dohodnutia detailov pre výrobu nášho CD. Veľmi sa nám zapáčilo, a keďže sme aktuálne boli v štádiu príprav ďalšieho klipu, rozhodli sme sa natočiť ho práve tu, len tak, kvôli zmene. Celkové natáčanie prebiehalo v priateľskom duchu. Počas celého točenia bol s nami hostiteľ Stano Baláž, ktorý sa o nás príkladne staral. Sme mu naozaj vďační za priestory, ktoré má naozaj závidenia hodné.“ povedal kontrabasista Miloš Silvay.

img_4067

Nie len kapela si nahrávanie v štúdiu užila. Nová skúsenosť to bola aj pre hostiteľa. „Kapelu Silband evidujem na hudobnej scéne už dlho a musím povedať, že ma veľmi zaujala svojim netradičným prístupom v interpretácii na zdanlivo ,,tradičných“ hudobných nástrojoch. Preto som veľmi rád prijal ponuku spolupráce na ich novom videoklipe a veľmi rád som im poskytol aj priestory svojho nahrávacieho štúdia. Zostrihaný materiál som ešte nevidel a o to viac sa teším na jeho finálnu podobu – určite bude stáť za to!“ povedal Stanislav Baláž.

Silvayovci sú jedinečná a originálna formácia cimbalovej hudby, aká tu ešte nebola. „Tajomstvo“ ich úspechu spočíva v skĺbení tradičného s moderným. Vytvorili tak dosiaľ nepoznaný inovatívny “cimbalový sound“, ktorý spočíva vo využití akustických ľudových nástrojov a moderných hudobných štýlov. Ich vynaliezavosťv nachádzaní nových zvukov a netypických štýloch hrania nepozná hranice. V rovnakej zostave pôsobili od r. 2003, no ako každá cimbalovka hrali skôr na ľudovú nôtu.

img_8283

Od roku 2007 sa osobitosť kapely pomaly kryštalizovala a dnes si ich progresívnosť nemožno nevšimnúť. Zakladateľmi kapely sú bratia Miloš (manažér) a multiinštrumentalista Gabriel (aranžérska činnosť). Netradičná kapela sa zviditeľnila širšej verejnosti v r. 2010 v show Česko-Slovensko má Talent, kde sa dostali až do semifinálového kola. Prvýkrát šokovali a upútali na seba na castingu v divadle, keď na fujare a ostatných tradičných ľudových nástrojoch zahrali skladbu Children od Roberta Milesa. V semifinálovom kole prekvapili skladbami od Prodigyho, Michaela Jacksona, skupiny Yes a i. Nechýbala virtuozita a tiež nové a nezvyčajné techniky hry na husliach, cimbale či cajone.

Zdroj: Tlačová správa

Loading...