Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

M. Cehelská: “ Treba pripomenúť samosprávam, že aj mladí ľudia majú trvalý pobyt na ich území“

Vo svojom meste odhaľuje rôzne kauzy. V minulosti svoj voľný aj profesný čas venovala mladým ľuďom. Vytvorila prvý klub mladých, a dnes sú jej za to viacerí vďační. Ak by mohla, nechala by pri práci s mladými aj srdce. Pani Cehelská sa však kvôli svojej odvahe postaviť sa voči nekalým praktikám vedenia mesta, dostala do nemilosti. Nerobí si z toho ťažkú hlavu, a hoci sa k informáciám dostáva veľmi ťažko, kvôli ochrane občanov a ich verejných financií to bude robiť aj naďalej. Svoj aktivizmus by však chcela posunúť o level vyššie!

Pani Cehelská vychovala šikovných vedcov, lekárov, odborníkov!

 S témou nadšencov po celom Slovensku, učiteľov, majstrov odbornej výchovy či odborníkov z praxe sme sa 30 rokov venovali žiakom v stredoškolskej odbornej činnosti. Bola to „liaheň“ mladých vedeckých nádejí. Žiaľ, dnes je situácia iná. Pri organizovaní súťaží má organizátor cca 50 centov na žiaka, čo považujem za neúctu, nielen ku žiakovi, ale aj k jeho učiteľovi. Za pol eura nevychováme sebavedomého a motivovaného vedca. V školstve sa od roku 1989 vystriedalo 17 ministrov zo 7 strán. Školstvo nemôže byť skúšobným laboratóriom ministrov. Potrebujeme zvýšiť jeho úroveň, nezávisle od orientácie vládnucich strán. Hovorí p. Cehelská.

 

V komunálnej politike je p. Cehelská od roku 1994. Viedla komisiu školstva a mládeže pri MsZ.

Bolo pre mňa samozrejmosťou, že členka mládežníckeho parlamentu v našom meste bola aj členkou komisie. Z pozície zástupkyne primátora som podporovala aktivity participácie mladých na správe veci verejných. Mládež mala na úrad otvorené dvere, jej zástupcovia mohli vystúpiť aj na rokovaní zastupiteľstva a tlmočiť svoje návrhy a požiadavky na zlepšenie kvality života mladých v meste. Bola som iniciátorkou vzniku Klubu mladých mesta Humenné v mestskej budove. Mládež si činnosť klubu spravovala sama. Spolupracovala som s Informačným centrom mladých pri organizovaní aktivít pre rodiny s deťmi z veľkého sídliska v meste.

 

Po komunálnych voľbách v r. 2010 sa však karta obrátila!

Téma participácie mladých a problematika mládeže úplne absentuje aj na rokovaní MsZ či komisií. V meste Humenné nemá mládež takmer žiadne aktivity vytvorené mestom. Akční mladí ľudia aj bez dotácie dokázali zorganizovať už tretí ročník mládežníckeho plesu. Na mestský ples je však v rozpočte za posledné roky schválených až šesť tisíc eur ročne.

Klamstvo, arogancia moci, atmosféra strachu sú bežné pracovné metódy vedenia mesta.  Ako opoziční poslanci poukazujeme na rôzne problémy a za to sme napádaní. K informáciám sa dostávame veľmi ťažko a naše návrhy nemajú šancu prejsť, lebo „palec je dole“.

 

Určite by nebolo na škodu veci, keby si každý kandidát na poslanca do NRSR preštudoval materiály, týkajúce sa mladých ľudí na Slovensku (Zákon č. 282/2008 Z. z. o podpore práce s mládežu, Stratégiu SR pre mládež na roky 2014-2020 schválenú vládou dňa 24.04.2014 a iné). Nie je potrebné vymýšľať vymyslené, je potrebné to, čo už je, prejsť, a ak to je dobré, podporiť a napomôcť v jeho realizáciu.

Na Slovensku žije mladých vo veku do 30 rokov až 37,4%, čo je skoro 2 milióny. Treba si uvedomiť,že je to naša budúcnosť. Základné témy, ktorým sa treba venovať, sú  vzdelávanie, tvorivosť, zamestnanie a podnikanie.

Mladých ľudí treba podporiť, aby sa viac zapájali do dobrovoľníctva a do vecí verejných, aby dokázali formulovať a prezentovať svoj názor v samospráve. Podporovať systematickú prácu s mládežou, rozvoj ich osobností, získavanie kompetencií, ktoré im pomôžu pri uplatnení v škole, v živote či na trhu práce.

Pani Cehelská kandiduje na post poslankyne za obyčajných ľudí. Ako chce prispieť k rozvoju dobrovoľníctva a k zaktivizovaniu mládežníckej politiky?

Je potrebné sadnúť viackrát za jeden stôl všetci zainteresovaní a vzájomne navrhnúť a dopĺňať sa, kto s čím dokáže pomôcť a ako spoločnými silami naozaj zlepšiť podmienky života mladých ľudí, samozrejme počítať s ich pomocou a ich participáciou. Podporovať aj vzájomnú solidaritu medzi spoločnosťou a mladými ľuďmi. Pripomenúť regionálnym a miestnym samosprávam, že aj mladí ľudia majú trvalý pobyt na ich území a spýtať sa ich, čo robia pre mladých ľudí. K tomu všetkému isto bude potrebné novelizovať niektoré zákony, resp. navrhnúť nové.

Je dôležité, iniciovať  takýto okrúhly stôl a vytvoriť aj poradný orgán zo zástupcov mládeže, s ktorými by som sa ako poslankyňa NRSR rada stretávala, resp. komunikovala pri podávaní návrhov, hľadaní riešení, konzultovaní predkladaných návrhov zákonov či ich noviel. Toto je len hrubý náčrt problematiky mládeže.

Ďakujem za prečítanie a prípadnú dôveru.

Cehelská

 

Ďakujeme pani Cehelskej za jej venovaný čas a držíme palce. Národná rada si takýchto ľudí zaslúži! 🙂

Ak máte v pláne krúžkovať obyčajných ľudí, a jeden krúžok máte ešte v zálohe, pani Cehelská si ho určite zaslúži!

 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií