Reklama/advertisment

V posledných rokoch sa stáva čoraz častejšie, že vedci z celého sveta nájdu v obrazoch slávnych maliarov skryté skice či portréty. Jednoducho premaľované. A tu je práve jeden z najnovších prípadov takéhoto obrazu.

Pracovníci Národnej galérie v Melbourne požiadali austrálskych vedcov z inštitútu Australian Synchrotron, aby slávny obraz bucľatej ženy od tohto maliara preskúmali. Vedci použili modernú a špeciálnu metódu známu ako röntgenová fluorescencia. Práve pomocou nej sa podarilo odhaliť pôvodnú skicu, ktorá sa na plátne nachádzala.

Reklama/advertisment

Edgar Degas bol parížsky umelec, ktorý je považovaný za maliara impresionizmu. Narodil sa v prvej polovici 19. storočia a zomrel v roku 1917, vo veku 83 rokov. Je známy najmä  maľbami či sochami baletiek, ktoré maľoval. V roku 1900 takmer oslepol, kvôli pretrvávajúcej očnej chorobe.

Reklama/advertisment

Výskumníci si začali všímať stále viac vystupujúce obrysy, ktoré sa javili ako iný, pôvodný, portrét na maľbe s príznačným názvom „Portrét ženy“. Vedci predpokladajú, že ide o jednu z jeho veľmi obľúbených modeliek, Emmu Dobignyovú. Video s pôvodným a novoobjaveným obrazom si môžete pozrieť tu. Ďalšie štúdie okolo tohto obrazu budú samozrejme pokračovať a uvidíme čo nového ešte vedci na obraze objavia.

Zdroj: npr.org

Obrázky: 1, 2, 3

Loading...