Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Moderná architektúra: V Číne mení mrakodrap SOHO odtieň podľa slnka

Nedávno dokončený projekt v obchodnej časti Šanghaja je naozaj architektonicky významný. Tomu nasvedčuje aj zisk Čínskej výškovej stavby roku 2016. Samozrejme aj laická verejnosť si všíma rôzne zaujímavosti na tejto budove.

Ako som už spomínal, SOHO stojí v Čínskom meste Šanghaj. Dokončená ale bola už koncom roka 2015, takže domáci sa ňou kochajú už dlhšiu dobu. Za touto budovou stojí autor Kengo Kuma and Associates a ako vieme, treba na takúto stavbu aj investora. Ním je spoločnosť Shanghai Xusheng Property. Úžitková plocha sa môže pýšiť až 60 943 metrami štvorcových a je vysoká 136 metrov. Patrí do kategórie výškových administratívnych budov, takže tam budú prevažne kancelárie.

Na sklenenej fasáde sú transparentné panely v zvislých pásoch, ktoré sú na úrovni naozaj vysokého ekologického štandardu na úrovni certifikátu LEED Gold. Stavby s podobný certifikátom sú finančne náročné, podnikatelia sa do nich veľmi nepúšťajú, ale je to naozaj veľké myslenie do budúcnosti a šetrenie energií.

Panely sú navrhnuté tak, že nám vytvárajú ilúziu niekoľkonásobnej deformácie a vytvárajú tým nepravidelný trojrozmerný vzor. Pre lepšiu predstavu si môžete pozrieť toto video.

Analogické panely v širšom rozstupe sú na fasáde pódia a vedľajšieho objektu. Motív „deformácie“ doznieva v dizajne nádrže vnútorného parku. V spodnej časti sú panely veže vyhnuté a ukotvené na fasáde kovovou konštrukciou. Takto sú stvárnené panely od západného po severné nárožie. Odkryla sa tým sklená stena vstupnej haly.

Panely sú tu upravené tak, aby spojnica ich dolného okraja tvorila oblúk. Perforovaný plášť z prepletených osemnásťmilimetrových hliníkových plechov mení vzhľad tejto budovy tak, ako plynie deň, v závislosti od uhla a intenzity dopadajúcich slnečných lúčov. V interiéri vytvára rôznorodú hru svetla s tieňom. Je transparentný a zároveň dokonale tieni.

Architekti priznali, že pri rozvlnenej fasáde sa inšpirovali práve vtákom Fénixom, ktorí spolupracovali aj s japonským tímom z Tokia. Japonci zase priznali, že fasáda im pripomína jemné plesové šaty. Sami môžete zhodnotiť, kto má podľa vás pravdu.

Podobný štýl fasád sa v posledných rokoch používa naozaj často. Ak si pamätáte z olympiády v Londýne niektoré stavby a trojuholníkové garáže v Olympijskom parku kráľovnej Alžbety. Hongkou SOHO má teda aj svojich „príbuzných“.

Veža samotná je pomenovaná po mestskej časti, v ktorej aj stojí, Chung-kchou (Hongkou -SOHO). Má naozaj veľmi výhodnú a atraktívnu polohu. Nachádza sa v obchodnej štvrti na juhozápadnom okraji katastra pri rieke Wu-sun, ktorá sa neďaleko vlieva do Chuang-pchu-ťiang, posledného prítoku veľrieky Jang-c´-ťiang, teda v preklade „Rieka provincie Jang“. Budova SOHO sa nachádza z jednej strany pri parku  S‘-čchuan Pej Lu, čo dodáva miestu atraktivitu pre oddych a relax.

Zdroj: dezeen.com

Autor fotiek – Aynur Schuermann
(1, 2, 3, 4, 5)

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií