Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Neuveriteľné VIDEO: Najväčší had na svete dokázal zjesť aj krokodíla

Titanoboa bol obrovský had, dokonca dlhší ako tyranosaurus. Je predpoklad, že sa živil krokodílmi a vraj nemal v prírode prirodzeného konkurenta. Oproti dnešným najväčším hadom na svete bol dlhší o ďalších približne 5 metrov, čo mu dávalo dokopy viac ako 15 metrov na dĺžku!

Dnešné anakondy merajú maximálne 9-10 metrov, lenže už tak veľké exempláre sú výnimočné. Len občasne počuť od domorodcov o väčších hadoch, čo ale nie je nijak oficiálne potvrdené. Titanoboa merala určite najmenej okolo 15 metrov a tí najväčší zástupcovia tohto druhu mohli byť samozrejme aj omnoho väčší.

Dávna minulosť bola jednoducho väčšia

V praveku bolo všetko väčšie, aj stromy, jaštery, ale aj hady. Až do roku 2009 si vedci mysleli, že najväčším hadom, ktorý kedy žil bol Giganthopis. Žil v Egypte, meral cez desať metrov a živil sa slonmi. Je nutné poznamenať, že pravekí sloni boli asi o polovicu menší ako tí súčasní, ale aj tak ide o veľké zviera. Giganthopis strávil väčšinu života vo vode, z ktorej útočil na zvieratá, ktoré sa k nej priblížili. Zrejme bol tak silný, že mohol zabiť aj veľkého krokodíla.

Titanoboa: Titanský škrtič

Už v roku 2009 vedci zistili, že naozaj existoval aj had, ktorý bol najmenej o tretinu väčší než egyptský giganthopis. Paleontológovia mu dali meno Titanoboa alebo Titanský had. Ako „boa“ sa dnes označujú veľký škrtiči. Najlepšie sa jeho veľkosť ukáže pri porovnaní s najväčším hadom súčasnosti, s anakondou. Tie najväčšie anakondy sa veľkosťou zrejme blížia k desiatim metrom a vážia okolo 250 kíl. Zato Titanoboa merala až 15 metrov a jej hmotnosť sa podľa kvalifikovaných odhadov pohybovala okolo jednej tony.

Tieto obrie hady žili v Južnej Amerike, kde dokonale využili to, že dinosaury vyhynuli. Titanoboa sa vyskytovala v dobe asi pred 55 miliónmi rokov, teda už asi 10 miliónov rokov po masovom vymieraní dinosaurov. Túto katastrofu neprežili žiadne väčšie druhy zvierat, preto sa uvoľnila cesta pre hady. Tieto tvory využili nielen nedostatok konkurencie, ale predovšetkým teplú klímu, ktorá v tej dobe panovala v Južnej Amerike.  Ako by ale dopadol boj medzi hadom a Tyranosaurom? Môžete sa na to pozrieť.

Podľa paleontológa Jonathana Blocha, ktorý pozostatky týchto hadov skúmal, asi titanoboa lovila najčastejšie krokodílov, veľké korytnačky a možno aj ryby. Šlo o pomerne lenivé zviera, ktoré sa ani nemohlo rýchlo pohybovať vzhľadom na jeho veľkosť. Na korisť číhal vo vode – keď sa k nemu niečo priblížilo, uškrtil to svojím silným telom.

Vedci dokonca odhadujú, že ak titanoboa ulovila veľkého krokodíla, nemusela už zvyšok roku jesť vôbec nič.

titanoboa_1_7684792594_zmensena

Zdroj: iprima.cz
Obrázky: 1, 2

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií