Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Natascha Kampuschová: Stratené dievča, ktoré sa vrátilo späť do života

Príbeh vtedy 18-ročnej Nataschi Kampuschovej z Rakúska na sklonku leta 2006 šokoval celý svet. Rakúšania si mysleli, že dávno stratené dievčatko už nežije. Opak bol však pravdou.

Odvážna Natascha prežila dlhých osem rokov hrôzy v pivnici šialeného únoscu. Iba vďaka pevnej vôli v samú seba a obrovskej dávke šťastia dokázala prežiť psychický a fyzický teror. Pripomeňte si s nami jej neuveriteľný životný príbeh.

Písal sa 2. marec 1998. Desaťročná Natascha Kampuschová sa po rannej hádke s matkou ponáhľala do neďalekej školy. Pri odchode z bytového domu sa nepozrela do okna za svojou mamou, hoci si to vždy pripomínali. Pretože človek by nemal odchádzať bez rozlúčenia, vravievala Nataschi pani Kampuschová. Jej slová vyznievajú vzhľadom na neskoršie udalosti priam osudovo.

Zdroj: prozeny.blesk.cz

O pár minút neskôr blonďavá Natascha zmizla bez stopy. Stala sa najznámejším dieťaťom Rakúska. O jej zmiznutí sa písalo dlhé mesiace a nikto nevedel, čo sa jej mohlo stať. Médiá skloňovali rodinné problémy jej rozvedených rodičov a kontroverzné nahé fotky malej Nataschi, ktoré jej matka urobila zrejme celkom nevinne. Jedinou relevantnou stopou bolo svedectvo jedného dievčaťa, ktorá v to ráno videl,a ako neznámy muž násilím vtiahol nejaké dievča do bielej dodávky.

V stredu 26. augusta sa u jednej ženy na záhrade domu v obci Strasshof, ktorá sa nachádza na predmestí Viedne, objavilo vysoké chudé a až neprirodzene bledé dievča, ktoré bolo veľmi vydesené a udychčané. Žene vravela niečo o únose a predstavila sa ako Natascha Kampuschová. Žena jej dlhú chvíľu nechcela uveriť, no nakoniec prišla polícia a odviedla ju na policajnú stanicu. Tu sa policajti dozvedeli šokujúci príbeh. Nataschinu totožnosť potvrdili jej rodičia, ktorí ju videli po dlhých ôsmich rokoch.

Zdroj: blesk.cz

Natascha polícii oznámila, že v marci 1998 ju uniesol muž menom Wolfgang Priklopil. Keď nahnevaná kráčala do školy, nezaregistrovala pri chodníku veľkú bielu dodávku. Muž ju násilím vtiahol do dodávky a ona pri únose nevydala ani hláska, len otvorila ústa na prázdno. Vystrašené dievčatko odniesol do svojej skrýše, ktorú vybudoval pod svojím luxusným žltým domom. Maličká miestnosť  sa na dlhé roky stala Nataschi absurdným domovom. Vchod do úkrytu v garáži Priklopil dôkladne zamaskoval nábytkom a samotný vstup tvorili dvoje ťažké betónové kvádre. V miestnosti sa nachádzala posteľ, kuchynka aj toaleta.

Zdroj: mirror.co.uk

V prvých rokoch nesmela Natascha miestnosť vôbec opúšťať. Únosca jej do pivnice nosil učebnice, knihy, časopisy. Neskôr jej umožnil sledovať televíziu, vysielanie ktorej dôkladne kontroloval. Aj z rádia sa každý rok dozvedala, že polícia nemá v jej prípade žiadnu stopu. Natascha sa však nevzdávala. Hltala každé slovo z učebníc a snažila sa akýmkoľvek spôsobom nestrácať kontakt so skutočným svetom. Svojou nebojácnosťou si neskôr vybojovala možnosť pozrieť sa do Priklopilovho domu a začala mu pomáhať s upratovaním a so stavebnými prácami v bytoch, ktoré únosca prenajímal.

Samotného Priklopila Natascha priveľmi v médiách ani vo svojej knihe neopísala. Uviedla, že bol labilný a určite slabší ako ona, čo obaja časom vedeli. Vedela s ním manipulovať, no rovnako on s ňou. Ak mu vzdorovala, zavrel ju do kutice a vypol elektrinu. Nedával jej jesť. Trpela klaustrofóbiou aj anémiou a podvýživou. Na margo Priklopila tiež uviedla, že mu niečo chýbalo, zrejme rodinné vzťahy. Snažil sa z nej vytvoriť svoju bábiku, ktorú by na povel ovládal, čo sa mu však vôbec nepodarilo. Kampuschová si ale ku Priklopilovi vytvorila akýsi nežný vzťah, ktorý sa nazýva Stockholmský syndróm. Je to druh vzťahu, v ktorom obeť túži po kontakte s tyranom, hoci vie, že jej stále ubližuje. Od samého začiatku Natascha myslela na to, akoby z väzenia utiekla.

Raz v zime ju Priklopil dokonca vzal na lyžovačku. Taktiež ju bral na nákupy, no ľudia ju pri jej snahe o kontakt nespoznali. Musela vždy chodiť pred ním, aby nad ňou nestratil kontrolu. Dostával panické záchvaty, ak sa od neho vzdialila na viac ako päť centimetrov. Existujú indície, že únosca Nataschu sexuálne zneužíval, no to Kampuschová nikdy nepotvrdila. Priznala, že Priklopil ju brával do svojej postele a zväzoval, no robil to údajne preto, že sa s ňou chcel pomaznať. Isté indície naznačujú, že Natascha porodila Priklopilovi dieťa, ktoré po pôrode zakopal v záhrade. Deň po úteku sa spýtala lekára, ako dlho po pôrode je možné preukázať, že bola žena tehotná.

Wolfgang Priklopil bol elektrotechnik. V dome žil sám a so susedmi sa takmer vôbec nerozprával. V dome ho navštevovala len matka, často však navštevoval diskotéky, kde si užíval so ženami. Išlo zrejme o psychopata, ktorý bol v detstve vystavený týraniu. Svoje traumy zakrýval perfekcionizmom a neustálym kontrolovaním. Túžil si vytvoriť vlastnú princeznú. Jeho kolega mu raz povedal: „Pri spôsobe, akým sa správaš k ženám, si raz budeš musieť nejakú vyrobiť.“ Svoj zvrátený čin pred okolím dokonale maskoval. Aj odpadky vyhadzoval v takom množstve, aby to potvrdilo dojem, že v dome žije sám.

V deň úteku Natascha Kampuschová dostala od Priklopila za úlohu povysávať a umyť bielu dodávku zaparkovanú pred garážou. V ten deň ju mal predať. Záujemca mu zavolal a keďže Priklopil kvôli hluku vysávača dobre nepočul, vzdialil sa od auta, čo Natascha bleskurýchle využila. Položila vysávač a utiekla otvorenou bránou medzi domy. Hneď ako to Priklopil zistil, odišiel z domu a spáchal samovraždu skokom pod súpravu metra. Svet sa teda nikdy nedozvedel jeho verziu príbehu.

Večer 6. septembra sa Natascha Kampuschová objavila v priamom prenose televízie ORF, kde rozprávala o 3096 dňoch v zajatí. Verejnosť si ju zapamätala, ako bledé dievča s fialovou šatkou na hlave a uplakanými očami. To preto, lebo nebola zvyknutá na ostré denné svetlo. O pár rokov sa však všetko zmenilo, Natascha sa stala celebritou, pribrala a uviedla vlastnú talkshow. O najtemnejšej časti svojho života napísala knihu, podľa ktorej vznikol film Únos Natasche Kampuschovej.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií