Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nobelovu cenu získal výskum o sexualite potkanov v spodnom prádle

Už 23. ročník udeľovania takzvaných „Ig Nobels“ cien za bizarné vedecké bádanie usporiadala americká univerzita Harvard. Medzi ocenenými je aj švédsky vedec, ktorý napísal trilógiu o chytaní poletujúceho hmyzu alebo egyptský lekár za štúdiu o pohlavnom živote potkanov, ktorí sú navlečení do spodného prádla.

Švéd Fredrik Sjöberg svoju trilógiu venoval chytaniu dvojkrídleho hmyzu podobnému ose. Knihu písal pätnásť rokov o niečom, čo naozaj veľmi dobre poznal, takže mohla byť veľmi relevantným pomocníkom pri bádaní týchto tvorov. Sjöberg, ktorý žije na ľudoprázdnom švédskom ostrove, môže byť rád. Jeho prvá kniha sa v severských krajinách stala hitom a bola preložená už aj do angličtiny.

Egypťan Ahmad Šafik obliekol svojich hlodavcov do spodného prádla zhotoveného z polyestru, bavlny a vlny, aby zistil, ako rôzne tkanivá ovplyvňujú ich sexuálny apetít. Môže sa to zdať nemožné, smiešne ba priam komické, ale predsa len sa mu na niečo prísť podarilo. Prišiel na to, že potkani so spodkami z polyestru a jeho zmesí s bavlnou sú menej aktívni. Zrejme to bolo kvôli vyššiemu elektrickému náboju v látke. Egyptský profesor teda odporučil, aby jeho bádateľské výsledky boli uplatnené na ľuďoch.

Zaujímavý objav ohlásil aj nemecký tím z univerzity v Lübecku. Tím zistil, že pokiaľ má pohryzená osoba vyrážku na jednom ramene, môže sa postaviť pred zrkadlo a uľaviť si od svrbenia škrabaním na druhom, teda zdravom ramene. Postihnuté miesto na ramene zostane bez ujmy a pacientovi je vraj lepšie.

Cenu si tento rok odniesli aj organizátori hry piškvorky, do ktorej sa zapojili mimo iných aj štyria držitelia skutočných Nobelových cien.

Laureáti od poroty dostali peňažnú odmenu vo výške 10 biliónov dolárov. Poviete si, že je to príliš veľa za takéto „nápady“? Nebojte. Cena bola vyplatená v prakticky bezcenných zimbabwských bankovkách. Chceli by ste aj vy za takýto alebo svoj výskum dostať podobné ocenenie? Možno sa raz aj vám pošťastí získať pravú Nobelovu cenu.

Zdroj: lidovky.cz
Obrázky – 1., 2.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií