Reklama/advertisment

Áno, takmer každý z nás pozná tie nálepky, ktoré sú nalepené na ovocí. Väčšina ľudí ich používa na činnosti ako značkovanie teritória či svojich priateľov, ktorým to vrámci srandy lepia na rôzne časti tela bez toho, aby o tom dotyční vedeli. Avšak, všimol ste si tie čísla, ktoré na nich sú?

Ak nie, určite nie si sám a aj v prípade, že si si ich všimol, je dosť možné, že nevieš čo označujú. Práve na túto otázku sa zameriava dnešný článok, ktorý túto „záhadu“ odhalí. V krátkosti… značí, či je dané ovocie vypestované prirodzene alebo je geneticky modifikované.

Reklama/advertisment

21860unilad-imageoptim-gettyimages-83076682

Reklama/advertisment

Čísla sú v každej krajine rovnaké, takže túto „tajničku“ rozlúštiš (pravdepodobne) hocikde, kde budeš mať chuť na nejaké to ovocíčko. Tieto kódy sú spravované Radou pre medzinárodné štandardy (IFPS), ktorá má štandardizovaný postup pre všetkých maloobchodníkov.

Prejdime však k samotným kódom, teda čo znamenajú:

  1. Keď sa v kóde nachádzajú iba 4 čísla, znamená to, že bolo ovocie či zelenina konvenčne alebo „tradične“ vypestované s použitím pesticídov. Konkrétne čísla označujú druh ovocia/zeleniny, napríklad banány majú kód 4011.
  2. Keď sa v kóde nachádza 5 čísel a prvé číslo je „8“, znamená to, že je produkt geneticky modifikovaný. Napríklad taký geneticky modifikovaný banán bude označený kódom 84011.
  3. Keď sa v kóde nachádza 5 čísel a prvým číslom je „9“, znamená to, že produkt vyrástol organicky a nebol nijak geneticky modifikovaný. Napríklad taký organický banán bude označený kódom 94011.

A keby si chcel vedieť, či sú aj nálepky jedlé, tak ťa upozorňujeme, že aj napriek tomu, že sú lepené potravinárskym lepidlom, jedlé nie sú.

Zdroje: drfranklipman.com | unilad.co.uk

Loading...