Používate bezkontaktnú kartu? Dajte si pozor! Zlodeji prišli na spôsob ako vás okradnúť!

Používate bezkontaktnú kartu? Dajte si pozor! Zlodeji prišli na spôsob ako vás okradnúť!

Milióny vlastníkov bezplatných kariet sú v potencionálnom nebezpečenstve. Zlodeji našli medzeru v technológii bezkontaktných kariet.

Zlodeji používajú skenery, ktoré môžu zachytiť číslo karty a dátum exspirácie a následne ich použiť pre online nakupovanie. Podľa odhadov je 58 miliónov kariet je v obehu, ktoré nevyžadujú PIN-kód. Bezkontaktné platby sú veľmi obľúbené u zákazníkov. Sú využívane najmä pri malých transakciách napr. do 20€.

Prefíkaní zlodeji

Avšak, znepokojujúce sú výsledky vyšetrovania polície. Odhalili, že zločinci používajú skener, ktorý vyzdvihne komunikačné dáta v blízkom poli a základný softvér uloží bezproblémov detaily karty. Do testu bolo zapojených 6 debetných kariet a 4 kreditné karty. Zistene bolo také, že všetkým 10 kartám boli odcudzené detailné informácie a to aj číslo karty a exspiračné číslo. Pomocou ukradnutých údajov si bolo možné dokonca objednať televíziu za 3 000 € z populárneho on-line obchodu.

zlodeji pripravia o peniaze

Polícia o zlodejoch

“Pochybovali sme, že by sa dalo nakupovať bez toho aby bolo uvedené meno alebo CVV kód držiteľa karty, ale mýlili sme sa.”

Znepokojujúci je výskum, ktorý predpokladá, že skenery by mohli zachytiť detaily karty aj v rozmedzí širšom ako 5 cm potrebných na zabezpečenie spojenia. Najväčšie nebezpečenstvo kradnutia týchto údajov môže nastať hlavne vo veľkých davoch, kde môžu prístroj priložiť napr. ku kabelke alebo jednoducho k peňaženke.

Experti trvdia

Expert na bezkontaktné platby Peter Eisenegger pracujúci v Národnej spotrebiteľskej federácie povedal: Aj keby malo dôjsť k ukradnutiu údajov len v 0,1 % prípadov mohla by nastať katastrofa. To znamená, že v minulom roku by došlo k zneužití 300 miliónov transakcií.

“Je životne dôležité chrániť spotrebiteľov pred zlodejmi a podvodníkmi, ktorí majú know-how na vývoj mobilných čítačiek kariet s oveľa väčšou vzdialenosťou načítania údajov, než tie, ktoré používajú predajcovia.” dodal Peter.

Bezkontaktné karty majú nastavený limit na kúpu bezkontaktne vo výške od 20€ do 30€ ale nemajú nastavený limit pri online nákupoch na internete.  Vo Veľkej Británii v asociácii CARDS Richarda Kocha tvrdia, že prípady podvodov ukradnutia údajov z bezkontaktných kariet sú v skutočnosti veľmi zriedkavé.

Drvivá vačšina internetových predajcov vyžadujú okrem čísla karty a dátumu exspirácie vyžadujú adresu držiteľa, ktoré nie sú tak ľahko získateľné. Ale stále si musíme dávať pozor na takéto veci, lebo čert nikdy nespí. Jednoducho si kúpme nejakú kovovú ochrannú peňaženku alebo zabalíme kartu do alobalu.

Zdroj: www.express.co.uk

Written By :

Magazín, ktorý tvoríme spolu