Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tieto tri najhoršie povolania by si v minulosti určite nechcel robiť. Zisti, prečo

Určite ste ako deti od rodičov počúvali, že ak sa nebudete dobre učiť, skončíte ako obyčajný predavač, smetiar, upratovačka alebo čistiť kanál. Samozrejme, dnes už vieme, že každé povolanie má svoje výhody a nevýhody a nemali by sme sa povyšovať nad žiadne, pretože všetky sú dôležité. Predsa len sa nechcem prechádzať po meste, kde nikto nevysype smeti alebo by nám nemal kto blokovať tovar v obchode, prípadne poradiť na samoobslužných pokladniach.

V dnešnom článku máte možnosť prezrieť si práve tri nami vybrané najhoršie povolania. Je len na Vás, či so zoznamom súhlasíte.

Čím by ste, ale naozaj nechceli byť? Zopár takých povolaní sa nájde a hlavne po nich siahnejosef_mathauser_-_zvoleni_jirika_z_podebrad_kralem_ceskym_roku_1458me do histórie. Mnoho z nich už našťastie vymizlo a prepadli sa dejinám.

Potkaniar

Nech to znie akokoľvek kostrbato, bolo to reálne povolanie.

Čo robil? Zbavoval mestá hlodavcov.
Čo bolo najhoršie? Riziko chorôb bez možnej jednoduchej liečby a ľudia sa ho štítili.
Kde a kedy? V Európe od ranného stredoveku až do konca 19. storočia.

Stredoveká Európa bolo špinavé a naozaj veľmi zapáchajúce miesto. Ulice boli jedným veľkým smetiskom, na ktorom sa rýchlo množili všelijaké hlodavce. Potkany, myši a rôzne iné „zvieratká“ vyžierali zásoby a taktiež prenášali choroby. Snáď najvážnejšiu, samotný mor. Je preto logické, že ich ľudia naozaj nemali v obľube, a preto si mestá platili profesionálnych potkaniarov, ktorí hlodavce chytali. Buď rukami alebo aj pascami. Niekedy mali naozaj revolučný nápad a ako pomocníkov použili mačky.

Správca kráľovskej stolice

Verte, že slovo stolica nereprezentuje kráľovstvo, ale niečo… prostejšie.

Čo robil? Asistoval kráľovi pri vyprázdňovaní
Čo bolo najhoršie? Umývať kráľov ritný otvor
Kde a kedy? V Anglicku od 16. storočia do začiatku 20. storočia

Áno, niekedy sa mohlo stať, že kráľ bol rozmaznaný. Anglickí panovníci si dokonca zaobstarali pomocníkov, ktorí sa starali o ich stolicu. Správca stolice pri sebe nosil prenosný záchod, vodu a uteráky. Akonáhle to na kráľa prišlo, bol pripravený mu asistovať. A keď všetko potrebné kráľ dokončil, správca mu umyl pozadie.

Správca stolice sa mimo tohto staral aj o jeho jedálniček, takže jeho stolicu dokázal predpovedať. Iste to ale nebola najvoňavejšia práca. Každopádne je nespochybniteľné, že správca mal ku kráľovi bližšie, než ktorýkoľvek iný sluha. Stával sa jeho dôverníkom a mohol si urobiť skvelú kariéru. Brali by ste to aj vy?

Ochutnávač

Asi najznámejšie povolanie, ktoré je vykreslené v každej rozprávke, niekde len veselo a pozitívne a niekde trochu realistickejšie.

Čo robil? Chránil svojho pána pred otrávením sa jedlom
Čo bolo najhoršie? Každý kúsok jedla mohol byť ten posledný
Kde a kedy? Naprieč dejinami a kultúrami

Mocní ľudia mali vždy mnoho nepriateľov a strach o svoj život. V starovekom Ríme bolo napríklad jedlo obľúbeným jedom. Významní muži v čele s cisármi si preto najímali ochutnávačov. Išlo o otrokov, ktorých úlohou bolo ochutnať všetko jedlo skôr, než ho vloží do úst jeho pán. Pokiaľ ochutnávanie prečkal v zdraví, mohol sa do hostiny pustiť cisár.

Bez ochutnávača sa v stredoveku nezaobišli králi ani pápeži, či prezidenti a vodcovia. Samozrejme, aj tak sa mohlo stať, že ochutnávač svojho pána nezachránil. Napríklad rímsky cisár Claudius bol otrávený, aj keď ochutnávač Halotus prežil bez ujmy. Môžete teda hádať, kto bol medzi podozrivými.

Zdroj: historie
obrázky – 1., 2.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií