Jedna vakcína ako dlhodobá pomoc

Nočná mora dospievajúcich sa možno čoskoro skončí! Akné, ktoré je pre mnohých nepríjemnou súčasťou puberty, by mohla vyriešiť jedna vakcína. Najčastejšie sa objavuje u ľudí vo veku 11-30 rokov a vedci dlho nemohli objaviť jeho príčinu, pretože spúšťačom akné môže byť okrem dospievania aj zlá starostlivosť o pleť, tráviace problémy, či rôzne choroby, no vyzerá to tak, že už onedlho počet ľudí trpiacich týmto nepríjemným kozmetickým problémom klesne.

Vedci z Kalifornie vedia, že jeho liečbu netreba podceňovať, a treba mu venovať dostatok pozornosti, a práve preto sa snažili vyvinúť riešenie, ktoré by ľuďom pomáhalo dlhodobo a bez ťažkostí.

vakcina
„Akné spôsobujú okrem iného tiež baktérie – Propionibacterium acnes, ktoré sú s nami celý život a my sme proti nim nemohli vytvoriť vakcínu, pretože v niektorých ohľadoch sú pre človeka prospešné, no objavili sme protilátky na toxickú bielkovinu, ktorú tieto baktérie vylučuje do kože, a tak vzniká zápal, ktorý prerastá do akné, hovorí Eric C. Huang, vedúci výskumu. Stručne povedané to znamená, že vakcína sa bude snažiť blokovať prejavy akné – bude ovplyvňovať zodpovedné baktérie, ale bez toho, aby ich zničila úplne.

Zatiaľ, je celý tento nápad uschovaný v laboratóriách, kde ho čaká ešte dlhá cesta a najmä veľa testovania, vedci však dúfajú, že k testovaniu na ľuďoch by mohlo dojsť v najbližších rokoch, a ak bude vakcína úspešná, o pár rokov by sa mohla dostať na trh a pomáhať ľuďom.

Zdroj: independent.co.uk Foto: pixabay.com