Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Túto sobotu si pospíme o hodinu menej. Viete, prečo?

Takmer všetci obyvatelia Európy si poslednú marcovú sobotu pospia o hodinku menej. Zarážajúce je, že za to ani nemôžu!

Už v roku 1916 sa začal v letných mesiacoch roku používať systém letného času v niekoľkých európskych krajinách. V princípe to znamená, že sa nepoužíva čas daný príslušným časovým pásmom, ale používa sa čas posunutý o 1 hodinu dopredu. Cieľom takéhoto kroku bola vraj úspora elektrickej energie, pretože väčšina ľudí je aktívnejších až večer. A keďže je vidno vonku dlhšie, netreba svietiť, a tak šetríme elektrickou energiou.

Na území Česko-Slovenska bol systém používania letného času zavedený až v roku 1979. Od roku 1996 sa ustálilo pravidlo, že letný čas trvá 7 mesiacov, konkrétne od posledného marcového víkendu (v noci zo soboty na nedeľu) do posledného októbrového víkendu.

Ten rok sa na Slovensku začne letný čas v nedeľu 27. 3. 2016 o 2:00, kedy sa ručičky posunú na 3:00. Tento jednohodinový posun nám zabezpečí prílev denného svetla o čosi dlhšie až do 29. októbra 2016. Potom sa totiž začne zimný čas a s ním spojený jednohodinový posun, ktorý máme o trochu radšej, lebo si pospíme dlhšie.

clock-865680_960_720

Tento letný čas sa však nepoužíva na celom svete, pretože by nemal význam všade. Napríklad v pásme, kde je dĺžka dňa v lete a v zime rovnaká, by to bolo zbytočné ako aj v polárnych oblastiach, kde noc trvá pol roka. V súčasnosti platí, že sa letný čas používa vo všetkých štátoch Európy s výnimkou Islandu a Ruska. (Zdroj: sk.wikipedia.org)

Avšak, ani letný čas nemá všetkých priaznivcov. Viacerí sa zhodujú vo fakte, že tento posun spôsobuje zdravotné problémy spojené s narušením ustáleného ľudského biorytmu ako aj chaos, s ktorým sa spájajú rôzne nehody, či meškania na medzinárodných linkách.

Zaujímavosťou je, že k zachovávaniu letného a zimného času sme sa ako člen Európskej únie zaviazali aj my, Slováci. Už v roku 2011 plánovala Európska únia koniec zmien letného času na stredoeurópsky, avšak, plán zmien predĺžila na päť rokov. Kto vie, či to tento rok nebude poslednýkrát, čo túto zmenu zažijeme…

Foto: pixabay.com
Zdroj: sk.wikipedia.org

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií