Ak by ste dokázali ovládať vaše sny, čo by ste robili? Nechali si narásť krídla a odleteli, rozprávali sa s Bohom alebo cestovali do starovekých časov? Namiesto toho snívame o šialených a nezmyselných veciach, napríklad že vás niekto naháňa alebo ste sa niekde stratili. Ale poznáme jeden typ sna, ktorý nám umožňuje kontrolu nad našimi snami, a tým typom je lucidný sen.

Keď snívate, tak vlastne ani neviete o tom, že snívate. Akceptujete to ako realitu, pretože udalosti, ktoré sa dejú vo sne vyzerajú reálne, nezáleží na tom, aké sú neuveriteľné. Až po zobudení si všimnete, že niečo je čudné a čudujete sa, ako sa tieto myšlienky vôbec dostali do vašej hlavy a čo znamenajú. Alebo si ich vôbec nepamätáte.

Viete rozlíšiť, kedy snívate normálne a kedy máte lucidný sen?

A ako rozlíšiť sen od reality? Existujú techniky na overovanie skutočnosti, ktoré sa vykonávajú v bdelom stave, napríklad najznámejšou technikou je uštípnutie alebo udretie do ruky, v sne by ste nemali cítiť bolesť, alebo si prečítajte text, pozrite sa inde a znovu sa naňho pozrite, v sne by sa mal líšiť či úplne zmiznúť. V tom momente zistíte, že ste v lucidnom sne.

A aký je rozdiel medzi normálnym snom a tým lucidným? Lucidný sen je ostrejší, jasnejší, reálnejší, farebnejší a naplnení emóciami. V normálnych snoch nemôžeme ovplyvňovať ich priebeh. No v lucidných môžte robiť čokoľvek, a to zmeniť scenériu alebo teleportovať sa na reálne či imaginárne miesto. No stáva sa, že nával vzrušenia a radosti nás zobudia, a preto je dôležité ostať pokojný.

face-372101_640

Ako sa dostať do lucidného sna?

Ak by ste chceli vyvolať lucidný sen, tak najľahšou cestou je technika prebudenia a následného zaspatia. Metóda spočíva v tom, že po 5-6 h spánku sa zobudíte a ostanete hore minimálne 20 min. Počas tejto doby myslite na lucidné snívanie alebo čítajte si o tom články. Pri opätovnom zaspávaní sa snažte byť pri vedomí. Po čase sa začnú objavovať obrazce a vy si uvedomíte, že ste vo sne.

Nakoniec, ak niekoho zaujalo lucidné snívanie a rád by sa o tom niečo viac dozvedel, tak doporučujem film Počiatok s Leonardom di Capriom, keďže tento film je zameraný na lucidné snívanie .

Trailer filmu Počiatok

Foto: www.pixabay.com