Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, čo robiť pri zemetrasení? Toto radia odborníci

Viete, čo by ste mali robiť v prípade, že vás zasiahne zemetrasenie? Kam by ste sa mali schovať, prípadne čo iné robiť? Prečítajte si odporúčania Červeného kríža a expertov OSN na vplyv prírodných katastrof, aby ste vedeli, ako sa máte zachovať pri zemetrasení.

V úvode článku si hneď povieme, čo by ste za žiadnych okolností robiť NEMALI:

1. Zabudnite na schovávanie sa vo dverách, pretože by vám pri zemetrasení mohla spadnúť zárubňa na hlavu, čo by mohlo spôsobiť aj vašu smrť.

2. Pokiaľ ste na vyššom poschodí, tak by ste počas zemetrasenia nemali utekať po schodoch alebo sa zviesť výťahom, pretože je to extrémne nebezpečné.

obrazok

Počas zemetrasenia by ste sa MALI riadiť týmito radami:

1. Akonáhle budete cítiť otrasy, priblížte sa k vonkajšej stene, pretože vás v prípade, že by budova spadla, nájdu oveľa rýchlejšie.

2. Uistite sa, že nič na vás nemôže spadnúť. Máme na mysli napríklad osvetľovacie zariadenie, závesné skrinky či elektroniku. Je lepšie predvídať a vybrať si najlepšie miesto na „skrýšu“ pred zemetrasením.

3. Ľahnite si na podlahu, najlepšie v blízkosti pohovky alebo posteli, nie však pod posteľ! Ak by totiž spadla skriňa alebo strop, tak spadnú na vašu posteľ, prípadne na gauč a nie na vás. Zároveň sa medzi vami a skriňou vytvorí voľný priestor, v ktorom môžete bezproblémovo vyčkať na pomoc. Dobrým variantom je aj ležať blízko steny.

4. V prípade, že by išlo o menšie zemetrasenie, pomôcť vám môže aj schovať sa pod stôl. To však už neplatí v prípade veľkých zemetrasení, pretože vtedy vám stôl poskytuje veľmi malú ochranu.

Kedy je čas opustiť budovu a kedy nie?

Medzi prvým a ďalším kolapsom je v priemere 10 – 20 sekúnd. Bolo by ideálne, keby ste v tomto časovom rozpätí opustili budovu či dom. Nerobte tak však vtedy, ak:
– sa nachádzate na vyššom poschodí budovy a museli by ste ísť po schodoch či použiť výťah;
– vidíte utekajúci dav, cez ktorý by ste sa ťažko predrali;
– ak máte pocit, že sa druhý kolaps zopakuje skôr ako za 10 sekúnd.

V týchto prípadoch môže byť nebezpečenstvo zranenia oveľa vyššie, ako keď zostanete vo vnútri. Takže je lepšou voľbou počkať vnútri.

Exif_JPEG_PICTURE
Exif_JPEG_PICTURE

Čo robiť, keď som vonku?

Ak sa počas zemetrasenia nachádzate vonku, choďte na také miesto, odkiaľ na vás nebudú môcť padať trosky z budov a drôtov. Nezabudnite sa vyhnúť mostom a schodiskám.

Na posúdenie nebezpečnej situácie potrebujete vždy čas, tobôž, ak sa rozhodujete v prípade núdze. Preto skúste zachovať pokoj a poriadne zhodnoťte svoje možnosti.

Titulná foto: Wikipédia
Zdroj: brightside.me

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií