Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Voľby v Amerike fascinujú svet svojou zložitosťou. Náročná cesta kandidátov sa v utorok skončí. Takto prebiehajú voľby v USA!

4. časť: Prezidentské voľby

Voľba americké prezidenta vrcholí v novembri, ako sme už spomínali, v utorok, po prvom pondelku. V niektorých štátoch je dokonca tento deň vyhlásený za štátny sviatok. Vo väčšine štátov je možné voliť predčasne prostredníctvom pošty.

Možnosť voliť má viac ako 200 miliónov američanov. Keď sa všetky hlasy spočítajú, svet spozná meno prezidenta, no zatiaľ je to neoficiálne. Oficiálne výsledky budú až 13. decembra. Vtedy zasadá tzv. Zbor voliteľov (Electoral College), ktorí odvolia prezidenta tak, ako hlasovali ľudia v klasických voľbách v ich štáte. Voliteľov je 538, to znamená, že každý štát v ňom má niekoľko zátupcov, ktorých počet je stanovený súčtom počtu zástupcov štátu v Snemovni reprezentantov a v Senáte amerického kongresu. Volitelia skoro všetkýh štátov volia podľa pravidla „víťaz berie všetko“,čiže všetci volitelia ich štátu hlasujú za toho kandidáta, ktorý získal najvyšší počet hlasov v ich štáte. Môže a tak kľudne stať, že kandidát, ktorý celkovo získa viac hlasov ako protikandidát, nebude nakoniec víťazom volieb. Stalo sa to napríklad aj v roku 2000. Zbor voliteľov je však čisto formálna záležitosť a v zásade neovplyvňuje výsledky volieb občanov. 

Niektoré štáty volia už desiatky rokov rovnako, to znamená, že sú buď republikánske alebo volia demokratického kandidáta, nech je to ktokoľvek. Volebná kampaň sa tak koncentruje najmä na tie štáty, ktoré sú nerozhodné. 

5b944856b2cb3b05fae289791ec5a7ba
červené štáty sú za republikánov, Modré za demokratov. Predpokladá sa tak, že v „červených štátoch“ budú voliť Trumpa a v „modrých štátoch“ Clintonovú.

 

Kandidáti sa tak snažia získať najväčší počet hlasov v štátoch, ako New York, Texas či Kalifornia, pretože všeobecne platí, že ten, kto vyhrá v najľudnatejšej Kalifornii, získa približne rovnaký počet hlasov vo všetkých ostatných štátoch dokopy.

 

 

5. časť: Prezidentská prísaha

Slávnostná inaugurácia prebieha 20. januára (ak tento dátum pripadá na nedeľu, tak sa slávnosť presúva na 21. januára) vo Washingtone D.C. Okolo obeda nový prezident zloží prísahu a popri jej skladaní má ruku na Biblii. Podobná povinnosť čaká i nového viceprezidenta.

Prísaha znie: „Ja (meno) slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a zo všetkých svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť Ústavu Spojených štátov.“

 

Zdroj: chcidoameriky.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií