fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10-minútovka, ktorá zlepší naše psychické zdravie. Skúste ju realizovať každý deň

Máte tip? napíšte nám mailom

Každodenný stres môže vašu radosť zo života postupne vyciciavať. Ako tomu zabrániť?

Sandi Mann, lektorka na univerzite v Central Lancashire, ponúka jedno riešenie. Na základe jej skúseností z klinickej psychológie napísala knihu Ten Minutes to Happiness. V nej vysvetľuje, že ku každodennému budovaniu psychickej pohody je dôležité každý deň si odpovedať na týchto šesť otázok.

1. Čo vám dnes urobilo radosť?
2. Akú pochvalu a spätnú väzbu ste dostali?
3. Ktoré momenty vás dnes urobili najviac šťastnými?
4. Aké úspechy ste dosiahli? (Hoci malé?)
5. Za čo ste dnes boli vďační?
6. Pomohli ste dnes niekomu?

Účinky tohto cvičenia boli testované na klientoch v Mind Training Clinic v Manchesti. Dôležité je si všetky odpovede zapisovať. Vďaka výskumu sa zistilo, že trochu času na prehodnotenie vášho dňa podľa týchto šiestich krokov môže pomaly posunúť vaše myslenie tak, aby ste sa postupne radovali aj z maličkostí.

ako zlepšiť psychické zdravie
Zdroj: unsplash.com/a-l-l-e-f-v-i-n-i-c-i-u-s

Sandi upozorňuje, že k tomu, aby ste si vybudovali schopnosť tešiť sa z vecí, nestačí len zapisovanie. Dôležité je aj to, aby ste si staršie záznamy občas i prečítali. Pomôže to vyrovnať sa s ťažkými situáciami v budúcnosti. Vďaka našej pamäti môže temná nálada spôsobená zlou udalosťou viesť k tomu, že si prednostne pamätáme tie negatívne spomienky. V takomto prípade je ideálne, ak si hneď začnete čítať svoje zápisy.

Prečítajte si tiež:
Nemá vkus? Matej Sajfa Cifra šokoval novým videom. Tieto tenisky si chcel obuť k slávnostnému obleku

Šiesty bod vychádza z nedávneho výskumu o sile láskavosti. Rôzne štúdie zistili, že nesebecké správanie nielen pomáha ľuďom okolo vás, ale aj dôsledne zvyšuje vašu náladu. Darovanie jedla bezdomovcovi váš poteší omnoho viac, ako keď zaplatíte obed sebe. Táto 10-minútová revízia dňa nemôže samozrejme robiť zázraky, preto ak máte podozrenie, že trpíte depresiou, mali by ste vyhľadať odbornú pomoc.

Zdroj: bbc.com 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií