fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 neuveriteľných faktov o vesmíre, ktoré vás prekvapia a v škole vám ich nepovedali

Máte tip? napíšte nám mailom

Vesmír je nekonečný, a preto sa ani do dnes nepodarilo o ňom zistiť všetky informácie. My sme si pripravili článok o 10 neuveriteľných faktoch o vesmíre, ktoré vás prekvapia a v škole vám o nich nepovedali. Ste pripravení?

Mliečna dráha

Dnes večer, keď zapadne slnko, pozrite sa. V závislosti od toho, aká je tma vonku, pravdepodobne tam uvidíte niekoľko tisíc hviezd, ktoré pochádzajú z našej vlastnej galaxie, Mliečnej dráhy. Ak sa však pozriete trochu bližšie, možno by ste mohli pozorovať jednu z mála iných galaxií, ako je naša vlastná, ktorá je viditeľná voľným okom.

Zdroj: list25.com

Temná hmota

Všetky hviezdy, galaxie a čierne diery vo vesmíre tvoria len asi 5% svojej hmotnosti. Zvyšok sa vedci rozhodli označiť tento tajomný materiál za “temnú hmotu”. Až do dnešného dňa si stále nie sú istí, kde alebo čo to je.

Zdroj: list25.com

Alkoholický vesmírny oblak

Pre tých z vás, ktorí uvažujete o otvorení vlastných krčmičiek, pravdepodobne nie je miesto lepšie ako Strelec B. Aj keď je to 26 000 svetelných rokov, tento medzihviezdny oblak plynu a prachu obsahuje viac ako miliardu miliárd litrov vinylalkoholu. Vedeli ste o tom?

Prečítajte si tiež:
Pijete kávu? Možno preto ste šťastnejší!
Zdroj: list25.com

Ponzo ilúzia

Všimli ste si niekedy, že keď je mesiac priamo na obzore, zdá sa, že je oveľa bližšie a väčší? Ide o ilúziu Ponzo, váš mozog nafúkne veľkosť Mesiaca, aby sa zdal byť väčší ako to naozaj je. Neveríte tomu? Keď sa nabudúce pozriete na nadmerný mesiac, zablokujete všetko ostatné rukami a uvidíte ho zmenšený.

Zdroj: list25.com

Mesiac vonia ako strelný prach

Po opustení Mesiaca astronauti v misiách Apolla popísali, že mesačný prach je voňavý ako strelný prach a zároveň je jemný na dotyk. POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.Vedci však stále nevedia ako je to možné, pretože normálny strelný prach má extrémne odlišné kompozície s mesačným prachom pozostávajúcim väčšinou z malých kúskov skla zo silikónového oxidu.

Zdroj: list25.com

Zváranie za studena

Kedykoľvek sa dva kusy kovu vo vonkajšom priestore navzájom dotýkajú, sú viac či menej trvalo uviazané. Zatiaľ čo zváranie zvyčajne vyžaduje teplo, v tomto prípade vákuum priestoru robí trik. Zvyčajne kovy na Zemi majú vrstvu oxidačného materiálu pokrývajúcu ich povrch, ktorý tomu zabraňuje, takže na raketoplánových misiách je riziko náhodného zvárania raketoplánu na seba zanedbateľné.

Prečítajte si tiež:
Žena vlastnoručne nakreslila maličkému synovcovi mapu sveta na stenu
Zdroj: list25.com

Zem má viac ako jeden mesiac

Dobre, nie naozaj. Oni sú skôr ako mesiac-wannabes, ale vedci objavili niekoľko asteroidov, ktoré sa viac alebo menej pohybujú pravidelne okolo Zeme.

Zdroj: list25.com

Slnečné lúče na koži sú staré viac 30 000 rokov

Vedeli ste, že energia v slnečných lúčoch začala svoj život už pred 30 000 rokmi hlboko v jadre slnko?

Zdroj: list25.com

Veľký voz nie je konšteláciou

Na nočnej oblohe je len 88 oficiálnych súhvezdí a všetko ostatné, vrátane Veľkého voza, patrí do tejto inej kategórie. Je však zložený zo 7 najjasnejších hviezd.

Zdroj: list25.com

Konštantný pohyb

Stojíte na planéte, ktorá sa otáča okolo svojej osi, pričom sa otáča okolo hviezdy, ktorá sa otáča okolo stredu galaxie a prechádza priestorom. Nech to znie akokoľvek čudne, je to naozaj tak.

Zdroj: list25.com

Zdroj: https://list25.com/25-crazy-facts-about-the-universe/

Foto: https://list25.com/25-crazy-facts-about-the-universe/

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií