fbpx
10 neuveriteľných faktov o vesmíre, ktoré vás prekvapia a v škole vám ich nepovedali

10 neuveriteľných faktov o vesmíre, ktoré vás prekvapia a v škole vám ich nepovedali

Vesmír je nekonečný, a preto sa ani do dnes nepodarilo o ňom zistiť všetky informácie. My sme si pripravili článok o 10 neuveriteľných faktoch o vesmíre, ktoré vás prekvapia a v škole vám o nich nepovedali. Ste pripravení?

Mliečna dráha

Dnes večer, keď zapadne slnko, pozrite sa. V závislosti od toho, aká je tma vonku, pravdepodobne tam uvidíte niekoľko tisíc hviezd, ktoré pochádzajú z našej vlastnej galaxie, Mliečnej dráhy. Ak sa však pozriete trochu bližšie, možno by ste mohli pozorovať jednu z mála iných galaxií, ako je naša vlastná, ktorá je viditeľná voľným okom.

Zdroj: list25.com

Temná hmota

Všetky hviezdy, galaxie a čierne diery vo vesmíre tvoria len asi 5% svojej hmotnosti. Zvyšok sa vedci rozhodli označiť tento tajomný materiál za “temnú hmotu”. Až do dnešného dňa si stále nie sú istí, kde alebo čo to je.

Zdroj: list25.com

Alkoholický vesmírny oblak

Pre tých z vás, ktorí uvažujete o otvorení vlastných krčmičiek, pravdepodobne nie je miesto lepšie ako Strelec B. Aj keď je to 26 000 svetelných rokov, tento medzihviezdny oblak plynu a prachu obsahuje viac ako miliardu miliárd litrov vinylalkoholu. Vedeli ste o tom?

Zdroj: list25.com

Ponzo ilúzia

Všimli ste si niekedy, že keď je mesiac priamo na obzore, zdá sa, že je oveľa bližšie a väčší? Ide o ilúziu Ponzo, váš mozog nafúkne veľkosť Mesiaca, aby sa zdal byť väčší ako to naozaj je. Neveríte tomu? Keď sa nabudúce pozriete na nadmerný mesiac, zablokujete všetko ostatné rukami a uvidíte ho zmenšený.

Zdroj: list25.com

Mesiac vonia ako strelný prach

Po opustení Mesiaca astronauti v misiách Apolla popísali, že mesačný prach je voňavý ako strelný prach a zároveň je jemný na dotyk. POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Tieto potraviny za žiadnych okolnosti nedávajte do chladničky! Stratia totiž svoju nutričnú hodnotu
Google+ Linkedin

Autor:

Moje meno je Rado a písanie ma baví už od detstva, už nech to znie akokoľvek klišé. Pôvodne som chcel ísť študovať žurnalistiku, ale nakoniec som vyštudoval kulturológiu na Univerzite Komenského. Napriek tomu, že veľa ľuďom tento odbor veľa nepovie, tak mňa štúdium veľmi bavilo a som rád, že sa teraz môžem venovať písaniu aj na témy, ktoré sme riešili v škole. Veď, čo môže byť viac ako robiť to, čo človeka teší a napĺňa."