fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 neuveriteľných faktov o vesmíre, ktoré vás prekvapia a v škole vám ich nepovedali

Vesmír je nekonečný, a preto sa ani do dnes nepodarilo o ňom zistiť všetky informácie. My sme si pripravili článok o 10 neuveriteľných faktoch o vesmíre, ktoré vás prekvapia a v škole vám o nich nepovedali. Ste pripravení?

Mliečna dráha

Dnes večer, keď zapadne slnko, pozrite sa. V závislosti od toho, aká je tma vonku, pravdepodobne tam uvidíte niekoľko tisíc hviezd, ktoré pochádzajú z našej vlastnej galaxie, Mliečnej dráhy. Ak sa však pozriete trochu bližšie, možno by ste mohli pozorovať jednu z mála iných galaxií, ako je naša vlastná, ktorá je viditeľná voľným okom.

Zdroj: list25.com

Temná hmota

Všetky hviezdy, galaxie a čierne diery vo vesmíre tvoria len asi 5% svojej hmotnosti. Zvyšok sa vedci rozhodli označiť tento tajomný materiál za “temnú hmotu”. Až do dnešného dňa si stále nie sú istí, kde alebo čo to je.

Zdroj: list25.com

Alkoholický vesmírny oblak

Pre tých z vás, ktorí uvažujete o otvorení vlastných krčmičiek, pravdepodobne nie je miesto lepšie ako Strelec B. Aj keď je to 26 000 svetelných rokov, tento medzihviezdny oblak plynu a prachu obsahuje viac ako miliardu miliárd litrov vinylalkoholu. Vedeli ste o tom?

Zdroj: list25.com

Ponzo ilúzia

Všimli ste si niekedy, že keď je mesiac priamo na obzore, zdá sa, že je oveľa bližšie a väčší? Ide o ilúziu Ponzo, váš mozog nafúkne veľkosť Mesiaca, aby sa zdal byť väčší ako to naozaj je. Neveríte tomu? Keď sa nabudúce pozriete na nadmerný mesiac, zablokujete všetko ostatné rukami a uvidíte ho zmenšený.

Zdroj: list25.com

Mesiac vonia ako strelný prach

Po opustení Mesiaca astronauti v misiách Apolla popísali, že mesačný prach je voňavý ako strelný prach a zároveň je jemný na dotyk. POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií