fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

10 zaujímavých faktov, prečo sa oplatí jesť jahody

Máte tip? napíšte nám mailom

Sladké, červené, najchutnejšie koncom mája a v júni. Veľa ľudí ich zbožňuje. Jednoducho jahody.

Jahody sú nielen chutným jedlom, ale majú mnoho pozitívnych vplyvom na naše zdravie.

1. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C. Vďaka C-čku si môžeme zvýšiť imunitu. Menšia miska jahôd sa rovná dennej dávke vitamínu C. Taktiež obsahujú aj antioxidanty potrebné pri ochrane buniek pred ochoreniami.

2. Sú bohaté na železo, preto sú vhodné pre chudokrvných ľudí.

3. Bielia zuby. V jahodách sa nachádza kyselina jablčná, známa ako prirodzený prostriedok na bielenie zubov. Niekoľko jahôd roztlačíme a nanesieme pomocou zubnej kefky na zuby. Necháme na zuboch 2 minúty, opláchneme a vyčistíme fluoridovou pastou.

4. Jahody majú nízky obsah kalórii, vďaka čomu si na nich môžeme pochutnať bez výčitiek svedomia. Majú tendenciu uspokojiť chuť na sladké. Tiež sú vhodné na spaľovanie tuku. Je v nich zlúčenina dusíka, ktorá pomáha krvnému obehu v tele, čím dochádza k strate hmotnosti.

5. Toto chutné červené ovocie obsahuje 90% vody a vďaka prírodným kyselinám pomáhajú v boji proti močovým kameňom a obličkovým ťažkostiam. Jahody podporujú vylučovanie vody z tela, vďaka čomu budeme vyzerať štíhlejšie.

Prečítajte si tiež:
VIDEO Bohyňa očných liniek: LucyPug vás naučí, ako na dokonalý make-up

6. Jahody sú silným afrodiziakom. Konzumácia jahôd pred milovaním nie je len romantická, ale zvyšuje aj chuť a výkonnosť. Je to vďaka zinku a antioxidantom.

jahody

7. Toto spomínané ovocie prispieva k omladeniu funkcie centrálneho nervového systému, pretože je plné jódu a fotochemikáliami. Jahody teda pomáhajú mozgu, aby ostal mladý.

8. Draslík, vitamín K a horčík, ktoré jahody obsahujú, sú dôležité pre pevnosť kosti. Ak chceme mať kosti zdravé a pevné, tak jahody by nemali v našom jedálničku chýbať.

9. Zlepšujú zrak. Jahody obsahujú kyselinu listovú a beta-karotén, dôležitú pre syntézu vitamínu A.

10. Čistia organizmus. Jahody sú plné draslíka a stráviteľnej vlákniny. Povzbudivo pôsobia na trávenie. Sú vhodné pri problémoch so srdcom, cievami, zápchou, hemeroidmi. Chorým sa odporúča jesť 1,5-2 kg jahôd denne a dodržiavať pravidelný pitný režim.

Napriek tomu, že sú jahody chutné a plné vitamínov, sú silným alergénom.  Niektorí ľudia sa z nich vyhádžu a majú červené fľaky na tvári. Taktiež sa neodporúča dávať ich malým deťom do roka.

Foto: pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií