fbpx
13 vecí, ktoré ste možno nevedeli o seriáli 13 DÔVODOV PREČO

13 vecí, ktoré ste možno nevedeli o seriáli 13 DÔVODOV PREČO

Stredoškolák Clay pred vchodom do domu nájde kazetu so svojím menom. Spolu s ňou sú tam aj ďalšie, na ktoré jeho spolužiačka Hannah Baker nahrala 13 dôvodov, pre ktoré sa rozhodla ukončiť svoj život.

Odkrýva sa nám nepekný pohľad na typickú americkú strednú školu, kde ťa jednoducho onálepkujú nejakou prezývkou, ktorá sa s tebou vlečie celé roky. Kde sa dejú veci, pred ktorými mnohí zatvárajú oči. Násilie, šikana, stalkovanie či sexuálne obťažovanie, seriál sa nevyhýba žiadnej z týchto ťažkých tém.

Prvú sériu vypustil Netflix von minulý rok, druhú v máji tohto roka. Nebudeme vás presviedčať o tom, že ak ste tento seriál nevideli, nemali by ste už váhať ani chvíľu. V tomto článku vám prinášame 13 vecí, o ktorých ste v súvislosti so seriálom možno nevedeli.

Tu sú:

  1. Pôvodne to mala byť Selena Gomez

V roku 2011 spoločnosť Universal kúpila práva na na nakrútenie príbehu podľa románu Jaya Ashera. Tento knižný bestseller plánovali prispôsobiť filmu s disneyovskou hviezdou Selenou Gomez v úlohe Hannah Baker. Avšak táto verzia sa nikdy nestala a v roku 2015 bolo oznámené, že Netflixu poslúži Gomez v súvislosti s týmto seriálom ako výkonná producentka (spolu so svojou mamou Mandy Teefey).

  1. Selena nechcela byť rozptýlením

Selena Gomez nechcela hrať v seriáli kvôli obavám, že by sa fanúšikovia sústredili viac na ňu ako na samotný príbeh. Podľa jej slov bola šťastná, že sa na výrobe môže podieľať zo zákulisia.

13 dôvodov prečo
Selena Gomez (uprostred) s hlavnými postavami seriálu. Zdroj: fandom.wikia.com
  1. Toto je prvá rola Katherine Langford

Možno by ste to nikdy neboli povedali, ale áno, Hannah Baker je prvou hlavnou úlohou Katherine Langfordovej. Austrálska herečka bola veľmi nadšená, že bude hrať americkú stredoškolskú študentku a môže zažívať všetky typické skúsenosti amerického tínedžera, ako napríklad halloweensky alebo školský ples.

  1. Austrálčanka mala skúšky cez Skype

Langfordová vyhrala rolu Hannah Baker tak, že po zistení, že celosvetovo prebieha kasting, im poslala video. Nasledoval Skype hovor s režisérom Tomom McCarthym, kedy sa on a ďalší tvorcovia seriálu rozhodli, že práve ona je pre túto rolu tá pravá. Keď sa to dozvedela, mala už len 10 dní na to, aby požiadala o víza!

  1. Herečka, ktorá hrá Skye, v Hollywoode vôbec nie je nováčikom

Sarkastická punkáčka Skye je jednou z mála ľudí, ktorí nie sú na Hanniných kazetách. Hrá ju Sosie Bacon, dcéra Kevina Bacona a Kyry Sedgwick. Hrá vo viacerých seriáloch a v roku 2014 bola vyhlásená za Miss Golden Globe.

  1. Seriál má napojenie na Broadway

Pýtate sa, ako je to možné? 13 dôvodov prečo vytvoril showrunner (osoba zodpovedná za každodennú tvorbu televíznych seriálov, a.k.a. výkonný producent – pozn. red.) a spisovateľ Brian Yorkey. Predtým, ako priniesol Hannin životný príbeh do Netflixu, napísal Yorkey muzikál pre Broadway s názvom Next to Normal, ktorý sa tiež zaoberá problematikou duševného zdravia.

  1. Dylan Minnette ovplyvnil hudbu v seriáli

Yorkey nebol jediným na pľaci, kto sa zaujímal o hudbu. Dylan Minnette, predstaviteľ Claya, hovoril s Yorkeym o tom, ktoré skladby by mali byť použité v soundtracku. V rozhovore s Popsugar Minnette povedal: “Milujem, že bol tak otvorený a že to bola naozaj veľká spolupráca. Na soundtracku je veľa umelcov, na ktorých som fakt hrdý!” Dokonca aj kapely či umelci na plagátoch, ktoré môžeme vidieť v Clayovej izbe, sú z Minnettových najobľúbenejších: Arcade Fire, The Shins či Bon Iver. (POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE)

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Dokážete vďaka kuchyni určiť názov seriálu? Tento jednoduchý test dokonale preverí vaše pozorovacie schopnosti
Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.