fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

18 vecí, ktoré o vás Facebook vie a možno si to ani neuvedomujete

Spoločnosť Facebook odhaľuje rozsah špehovania v 454-stranovom dokumente. K jeho spísaniu vo veľkej miere prispel aprílový škandál, kedy bol zakladateľ a majiteľ Facebooku Mark Zuckerberg vypočúvaný kvôli obrovskému úniku osobných údajov približne 87 miliónov používateľov.

Dokument bol vytvorený ako odpoveď na otázky, ktoré boli Zuckerbergovi kladené pred približne 44 členmi Senátu.

  1. Informácie o zariadení

Facebook sleduje, aké zariadenie používate na prístup k tejto sociálnej sieti. Sleduje aj operačný systém, verzie softvéru a webový prehliadač. Ak používate smartfón, bude uchovávať záznam o mobilnom operátorovi, zatiaľ čo poskytovatelia internetových služieb budú uložení pre užívateľov, ktorí používajú Wi-Fi alebo Ethernet pripojenie na prístup k službe. V niektorých prípadoch bude monitorovať zariadenia, ktoré používajú rovnakú sieť ako vy. “Služby spoločnosti Facebook v podstate fungujú na základe viacerých faktorov: pochopenie toho, kedy ľudia využívajú naše služby vo viacerých zariadeniach, nám pomáha poskytovať rovnakú personalizovanú skúsenosť všade tam, kde ľudia používajú Facebook,” uviedla firma v dlhom dokumente.

Facebook
Zdroj: pixabay.com

Podľa Facebooku je to napríklad “zabezpečiť, aby informačný kanál alebo profil používateľa obsahoval ten istý obsah, bez ohľadu na to, či pristupuje k službám v mobilnom telefóne alebo vo webovom prehliadači stolového počítača.” Spoločnosť tiež tvrdí, že tieto informácie slúžia na vyčistenie viac prispôsobených reklám.

  1. Pohyb myši

Facebook sleduje pohyby počítačovej myši na obrazovke. Pýtate sa prečo? Podľa spoločnosti tento druh informácií “môže pomôcť rozlíšiť ľudí od robotov”.

  1. Názvy aplikácií a súborov

Sledovanie aplikácie, ktorú používate na komunikáciu s Facebookom, pomáha spoločnosti zistiť typy zariadení, ktoré uprednostňujete. Firma si vedie poznámku o názvoch súborov vo vašom systéme z toho istého dôvodu. Tieto údaje sa synchronizujú s vaším profilom a budú ovplyvňovať typy reklám, ktoré vidíte pri spustení Facebooku.

  1. Operácie zariadenia

Facebook sa chce dozvedieť, ako používate túto sieť. Na sledovanie tohto javu si zaznamenáva, či máte okno prehliadača s otvoreným Facebookom otvorené, teda v popredí, alebo na pozadí. Facebook tiež sleduje “operácie a správanie vykonávané na zariadení”, zatiaľ čo ste aktívni na sociálnej sieti. “Zhromažďujeme informácie o tom, ako používate naše produkty, napríklad typy obsahu, ktoré si prezeráte alebo ktorými sa zaoberáte; funkcie, ktoré používate; opatrenia, ktoré podniknete; ľudia alebo účty, s ktorými spolupracujete; a čas, frekvenciu a trvanie vašich aktivít,” píše sa v dokumente. Sledujú napríklad aj váš fotoaparát.

  1. Pripojenie zariadenia

Sociálna sieť sleduje množstvo rôznych pripojení od vášho smartfónu cez tablet, prenosný počítač až po inteligentnú televíziu. Sleduje intenzitu signálu vášho mobilného dátového pripojenia (ak ho používate), signálu Bluetooth a informácie o najbližších bodoch Wi-Fi a bunkových vežiach.

Zdroj: pexels.com
  1. Zariadenia, ktoré sú v blízkosti

Facebook pripúšťa, že pri prihlasovaní alebo otvorení aplikácie zhromažďuje informácie o ďalších zariadeniach, ktoré sú v blízkosti alebo v tej istej sieti Wi-Fi. “Na vytvorenie osobných produktov, ktoré sú pre nich jedinečné a relevantné, využívame ich prepojenia, preferencie, záujmy a aktivity založené na údajoch, ktoré zhromažďujeme a učíme sa z nich a iných (vrátane akýchkoľvek údajov so špeciálnymi ochranami, ktoré sa rozhodnú poskytnúť),” hovorí Facebook.

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií