fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

25 pravidiel z etikety, ktoré by mal každý ovládať

Máte tip? napíšte nám mailom

Etiketa je o tom, ako sa správať dobre. Bohužiaľ, mnohí ľudia sa domnievajú, že dodržiavanie pravidiel etikety je niečo neslušné, pretože to považujú ako neestetickú funkciu. V skutočnosti sú základné pravidlá etikety jednoduché. Je to kultúra reči, spoločná zdvorilosť, elegantný vzhľad a kontrola nad vlastnými emóciami.

1. Ak poviem „pozývam ťa“, znamená to, že platím ja. Môžeme povedať „Poďme do reštaurácie“ a v tomto prípade platí každý sám za seba. Ak sa muž ponúkne, že zaplatí za ženu, ona môže súhlasiť.

2. Nikdy nechoďte na návštevu bez toho, aby ste sa najskôr ohlásili. Ak niekto príde, aby nás navštívil (bez ohlásenia), mohli by sme mať na sebe župan a natáčky vo vlasoch. Jedná anglická lady rada hovorila, že keď sa objavila neočakávaná návšteva pred jej dverami, vždy si obula topánky a chytila klobúk s dáždnikom. Ak mala hosťa rada, povedala, že sa práve vrátila domov. Ak osobu nemala rada, povzdychla si: „ Ach, aká škoda, práve som na ceste von“.

3. Nemali by sme si dávať mobil na verejnosti na stôl. Ak tak urobíme, môžeme dať najavo, akú dôležitú úlohu v našom živote pre nás tento prístroj hrá. Dávame najavo, že sme v každej chvíli pripravení zastaviť zbytočnú diskusiu a skontrolovať svoj facebook, instagram, odpovedať na dôležité hovory alebo vyskúšať nový level v Angry Birds.

4. Muži by nemali pozývať dievča na rande, ak sa chystajú písať si s niekým celý večer.

5. Muž sa nikdy nestará o ženskú kabelku.  Avšak, môže vziať jej kabát do šatne.

6. Ak sme s niekým, napr. na prechádzke, a náš spoločník sa pozdraví niekomu, koho nepoznáme, mali by sme sa mu pozdraviť tiež.

Prečítajte si tiež:
Hrozné znečistenie: Rieka sa sfarbila na krvavo-červenú

7. Mnoho ľudí verí, že jediný správny spôsob, ako jesť suši, je pomocou paličiek. To však záleží na pohlaví. Muži, na rozdiel od žien, môžu jesť suši rukami.

8. Naše topánky by mali byť vždy čisté.

9. Vyhnime sa nezmyselným rečiam cez telefón. Ak sa chceme s niekým porozprávať, je lepšie stretnúť sa s ním osobne.

10. Ak nás niekto urazí, nemali by sme mu to vrátiť alebo zdvihnúť na neho hlas. Neklesajme na jeho úroveň. Stačí úsmev a nechajme tak zle vychovanú spoločnosť.

11. Muž by mal kráčať po ľavej strane ženy. Vojaci sú výnimkou, pretože oni by mali byť pripravení na salutovanie.

12. Vodiči by si mali uvedomiť, že striekanie vody z mláky na okoloidúcich je nemorálne správanie.

2322455-2006FALP_CR_13927R-600-1465222275

13. 9 veci by mali byť držané v tajnosti: vek, bohatstvo, rodinné hádky, náboženstvo, zdravotné problémy, ľúbostné aféry, dary, česť a hanba. O týchto témach nie je vhodné diskutovať v spoločnosti (samozrejmé patrí medzi ne aj politika).

14. V kine, divadle a koncertnej sále by sme sa mali presunúť k svojmu sedadlu smerom, ktorým sedíte, ale muž ide prvý.

15. Muž by sa nemal nikdy dotýkať ženy bez jej súhlasu. To znamená, že je neprijateľné, aby: ju držal za ruku, dotkol sa jej počas diskusie, zatlačiť ju alebo chytiť ju pod lakeť (pokiaľ sa jej nesnaží pomôcť dostať sa do alebo z auta alebo cez ulicu).

16. Ak na nás niekto zavolá hrubo (Napr. „Ty tam“), nemali by sme odpovedať. Buďme vzorom dobrej etikety a slušného spoločenského správania.

Prečítajte si tiež:
Archívne zábery prezradili o 101-ročnom dobrosrdečnom bezdomovcovi z Bulharska šokujúce informácie!

17. Zlatým pravidlom pri používaní parfumu je miera. Ak stále cítiť večer náš parfum, ostatní ho už majú dosť.

18. Dobre vychovaný muž bude vždy preukazovať patričnú úctu k žene.

19. V ženskej spoločnosti by mali muži fajčiť len s jej súhlasom.

20. Ktokoľvek sme či riaditeľ spoločnosti, akademik, staršia žena alebo študent, keď vstúpim do miestností, mali by sme sa pozdraviť prví.

21. Rešpektujme súkromie korešpondencie. Rodičia by nemali čítať listy (e-mail, sms-ky) svojim deťom. Páry by si mali prejaviť  rovnaký rešpekt. Kontrolovať niekoho vrecká za zámerom hľadania zamilovaných lístočkov, listov a iných vecí je veľmi neslušné.

22. Nesnažme sa nosiť najmódnejšie veci. Je lepšie nosiť pekné, aj keď to nie je módne ako strašne vyzerajúce nové oblečenie.

23. Ak máme odpustené za to, za čo sme sa ospravedlnili, nemali by sme sa k tomu vracať. Mali by sme sa pokúsiť vyhnúť rovnakým chybám v budúcnosti.

24. Mali by sme sa vyhnúť hlasnému smiechu a hovoreniu príliš nahlas. Taktiež zazeraniu na ľudí. Je to urážajúce.

25. Nemali by sme zabudnúť poďakovať rodine, priateľom a blízkym. Nepomáhajú nám preto, že musia, ale že je to ich túžba. Mali by sme ich oceniť.

Ako hovorí americký herec Jack Nicholson: „Sústredím sa na viac slušnosti. Ako uložiť tanier. Nekričať z jednej miestnosti do druhej. Neotvoriť zatvorené dvere bez zaklopania. Nechať ženu prejsť. Cieľom týchto jednoduchých pravidiel je, aby sa žilo lepšie. Sám som venoval pozornosť svojmu správaniu. Etiketa vo veciach. Je to jednoduchý a zrozumiteľný jazyk vzájomnej úcty.“

Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií