fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

3 tipy, ako zvládnuť zápočty a užiť si popri tom aj vianočnú atmosféru

Máte tip? napíšte nám mailom

Koniec semestra sa blíži rýchlejšie, ako by si väčšina z nás priala. A s ním sa okrem vytúžených vianočných prázdnin rútia aj zápočty a predtermíny. Tie nám často pokazia radosť z Vianoc a často kvôli nim vynecháme varené víno a mastené lokše na vianočných trhoch. Nemusí to tak však byť aj v tomto roku.

Prečítaj si, ako sa efektívne učiť na zápočty a skúšky, a popri tom si vychutnať dve, tri, štyri deci medovinky alebo vína.

Informuj sa

Všetci máme kamarátov alebo známych medzi staršími spolužiakmi. Či už je to niekto, koho si náhodou stretol na chodbe, alebo niekto, kto s tebou navštevoval voliteľný predmet či mimoškolskú aktivitu. A práve z nich môžeš vyťažiť najviac. Ak vás totiž učil rovnaký vyučujúci predmet, z ktorého máš skúšku alebo zápočet, informuj sa. Pýtaj sa, čo bolo na zápočte, ako vyzeral, či tam boli len hlavné veci alebo aj detaily, či ti stačia poznámky z prednášok a cvičení, alebo či si musíš načítať aj povinnú alebo odporúčanú literatúru. Zisti, aké nároky má vyučujúci a podľa toho si vyselektuj, čo sa potrebuješ na zápočet učiť a čomu nemusíš zbytočne venovať pozornosť.

Prečítajte si tiež:
Kollárova kamarátka Miroslava Fabušová skončila v cele predbežného zaistenia

Vyhraď si miesto a čas na učenie

Keď preležíš celý deň s poznámkami v posteli a telefónom v ruke, zrejme sa toho až tak veľa naučiť nestihneš. Vyhrať si na učenie svoj vlastný priestor. Či už to bude posteľ, alebo sa ti lepšie učí na gauči či za písacím stolom, malo by to byť miesto, ktoré ťa nebude rozptyľovať. A nezabudni si vypnúť wifi alebo prenos dát v čase, keď sa budeš venovať štúdiu. Online svet bez teba tú chvíľu vydrží a ty budeš pracovať oveľa efektívnejšie.

Vstávaj skôr

Väčšina z nás je ráno efektívnejšia ako večer. Preto je skvelým spôsobom, ako dosiahnuť, aby bol vlk sýty aj ovca celá, privstať si ráno, ideálne aj v deň zápočtu. Informácie budeš mať čerstvo v hlave, čo to si aj zopakuješ a stihneš toho oveľa viac, ako za rovnaký čas večer. Ak sa stihneš naučiť všetko ráno, večer môžeš pokojne postávať pod vianočným stromčekom s vareným vínom v ruke a spievať si vianočné koledy.

Foto: Pexels

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií