Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

4 riziká vyprážaného jedla, ktorými ohrozujete svoje telo

Vyprážané jedlá sú chutné, rýchlo a takmer všade ich dostať za prijateľnú cenu a v domácej kuchyni majú svoje miesto kvôli jednoduchej príprave. Vďaka týmto jedlám však ohrozujete svoje telo. Pozrite sa na 4 riziká, ktoré spôsobuje konzumácia vyprážaného jedla.

     3. riziko: nezdravé tuky

Vyprážané jedlá sú plné tukov. Tie by mali tvoriť 30 % energického príjmu, ale záleží na tom, z akého zdroja tuky prijímate.

Prof. MUDr. Aleš Žák, DrSc. zo IV. Interní kliniky VFN v Prahe k tomu hovorí: „Pre ľudské telo je kľúčový správny pomer omega-6 a omega-3 mastných kyselín, ktorý by mal byť zhruba 2:1. V našom bežnom jedálničku ma však toto číslo rozmer 20:1.  Tento veľký nepomer má vplyv na rozvoj civilizačných chorôb, ako sú choroby srdca a ciev,  problémy s artritídou, energiou, imunitou, zhubné nádory a podobne.“

Práve konzumácia tučných vyprážaných jedál má podiel na vyššom pomere mastných kyselín. K upraveniu nesprávneho pomeru  môžu pomôcť kvalitné potraviny, obohatenie jedálnička o ryby. Môžete sa inšpirovať napr. stredomorskou kuchyňou.

     4. riziko: ateroskleróza

Ateroskleróza je degeneratívne onemocnenie cievnej steny. Dochádza tu k tuhnutiu cievnej steny a zužovaniu jeho priesvitu.

„Ateroskleróza sa najčastejšie prejaví ako srdcový infarkt, angina pectoris alebo cievna mozgová príhoda,“ uvádza doc. MUDr. Michal Vráblik, Ph. D., internista zo Všeobcnej fakultnej nemocnice z Prahy.

Riziko aterosklerózy sa zvyšuje pribúdajúcim vekom. Vznik ochorenia spôsobuje aj vysoký krvný tlak, nadváha, vysoká hladina cukru v krvi a cukrovka. „S týmito faktormi úzko súvisí životný štýl. Fajčenie cigariet, nedostatočná fyzická aktivita a nevhodná strava zvyšujú riziko. Zbystriť by mali aj ľudia, ktorých príbuzní, muži do 55 a ženy do 65 rokov mali kardiovaskulárnu príhodu. Dedičnosť zohráva tiež veľkú úlohu,“ dodáva MUDr. Michal Vráblik.

Tipy a triky ako si dať pozor na tuky:

  • kvalitné hrnce či panvice nevyžadujú toľko oleja, vyskúšajte teflónové či oceľové
  • vyprážajte výnimočne, zdravšie je varenie v pare či vode a pečenie
  • vyprážajte na dostatočne rozpálenom oleji, pretože olej nemá potom tendenciu vpíjať sa do jedla
  • pre studenú kuchyňu preferujte olivový olej
  • doprajte si omega-3 mastné kyseliny, napr. rybu (ide o prospešné mastné kyseliny)

Foto: Ben Bryant, shutterstock.com
Zdroj: www.prozeny.cz

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií