Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

41 tipov na renováciu socialisticeho nábytku! Takto ľahko mu vdýchnete novú dušu

Socialistický, komunistický alebo krajšie RETRO nábytok sa nájde takmer v každom dome. Takto ľahko mu vdýchnete novú dušu

Pamätáte si obdobie, keď ste si na tento socialistický nábytok museli počkať aj pol roka?

Alebo ste ho museli zháňať kade-tade a po známostiach. Často nikto ani len nevedel, akú farbu nábytku ste si objednali. Či už je to nostalgia alebo spomienky, častokrát nás práve toto zastaví pred vyhodením. Nebojte sa, nemusíte tieto spomienky vyhadzovať. Skúste mu vdýchnuť nový život.

Ako upcyklovať socialistický nábytok

Vhodnou renováciou môžete starému nábytku predĺžiť životnosť, vyladiť detaily i vytvoriť originálny dizajnérsky kúsok. Tak poďme do toho!

Ošetrenie

Ak sa vám zdá, že v nábytku môžu byť neželaní hostia – červotoče a podobne – urobte opatrenia na ich odstránenie. Je nevyhnutné urobiť stabilizáciou materiálu, teda elimináciu hmyzu. To sa dá urobiť viacerými spôsobmi. Ak na nábytku sú veľmi badateľné stopy po červotočoch, tak stačí, keď do dier vstreknete špeciálny spevňujúci prostriedok, ktorý slúži na spevnenie oslabených vlákien. Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť neželaných červotočov, je lúhovanie. Táto metóda spočíva v tom, že si pripravíte špeciálny roztok lúhu vo veľkej nádobe a nábytok do neho ponoríte. Potom na povrch naneste prírodný olej alebo vosk.

Brúsenie

Potom prichádzajú prvé zásahy do dreva. Najprv si povrch dobre očistite od hrubej špiny.

Následne si môžete vziať brúsny papier a nábytok jemne prebrúsiť. Na väčšie prehĺbeniny, škáry či spáleniny obyčajné brúsenie stačiť nebude. Tu môžete použiť tmel na drevo so živicou, ktorý aplikujete do dier, pevne zatlačíte, aby zmes priľnula k drevu a zarovnáte ju s povrchom.

Po nanesení a všetkých úpravách to nechajte schnúť maximálne 2 hodiny a následne ho dohladka zbrúste brúsnym papierom.

Farbenie

Na obrúsený nábytok aplikujte ochranné laky, vosky alebo tmel. Všetky dobre chránia pred vodou a drevu dodávajú novší vzhľad. Ostatné časti, ako sú ozdoby, rúčky alebo zámky, vyčistite pomocou liehu.

Ak sú výrazne zdeformované alebo nepoužiteľné, vymeňte ich za nové, alebo ich skúste pohľadať v starožitnostiach.

 

 

[envira-gallery id=“114643″]

Zdroj topbyvanie pinterest
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií