Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 dôvodov, prečo jesť banány každý deň

V Amerike sú banány najobľúbenejším ovocím. Podľa WorldAtlas im patrí druhé miesto; na prvom sa objavili paradajky, ktoré sa často zaraďujú medzi zeleninu, no z botanického/vedeckého hľadiska je to práve ovocie. U nás banány v ankete spred dvoch rokov taktiež obsadili striebornú priečku – predbehli ich jahody.

Možno jete veľa banánov skrátka preto, že vám chutia, a možno hľadáte dôvody, ako zvýšiť príjem ovocia. V oboch prípadoch sa oboznámte s 5 hlavnými výhodami tohto ovocia.

Pokračovanie pod reklamou

1. Sú dobré na krvný tlak

Vysoký krvný tlak je tichý vrah. Môže viesť k ochoreniam srdca, mŕtvici, zlyhaniu obličiek či k ochoreniam mozgu. Na zníženie krvného tlaku sa odporúča konzumovať viac draslíka – práve banány sú jeho bohatým zdrojom. Jeden banán priemernej veľkosti má okolo 12 % dennej hodnoty draslíka. Jedlá bohaté na draslík, ktoré znižujú tlak, odporúča konzumovať aj Harvardská škola verejného zdravotníctva.

Zdroj: pexels.com

2. Ovládajú chuť na jedlo

Banány sú bohaté na vlákninu. Obsahuje podobne ako pri draslíku až 12 % dennej hodnoty vlákniny, ktorú by sme mali prijať. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu, normalizuje pohyby čriev, reguluje hladinu cukru  v krvi a pomáha dosiahnuť zdravú hmotnosť. Okrem toho vláknina spomaľuje trávenie, v dôsledku čoho sa po zjedení banána budete cítiť plnšie. Je to riešenie aj v tom prípade, ak chcete znížiť príjem kalórií a schudnúť.

POKRAČOVANIE NA DRUHEJ STRANE →

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií