fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 jednoduchých tipov, ako žiť eco-friendly

Máte tip? napíšte nám mailom

Žiť ekologickejšie, teda eco-friendly, je v dnešnej dobe dobrou voľbou. Mnohí však nevedia, ako na to, a preto sa tomu oblúkom vyhýbajú. Internetové stránky sú plné tipov a trikov, ktoré väčšinou vyvolávajú pocit, že žiť ekologickejšie je náročné a komplikované. Dobrou správou je, že nejde o žiadny namáhavý proces. Blogerka Kathryn ponúka niekoľko rád, ako tieto zmeny zvládnuť s prehľadom a chuťou.

Priznajte sa, koľkokrát ste sa pokúšali prejsť na ekologické spôsob žitia? Väčšina ľudí priznala, že ich snaha o zmenu skončila pri triedení odpadkov. Je to skvelý začiatok, no ak musíte vyhadzovať kôš s plastovým odpadom každý druhý deň, pravdepodobne sa niekde stala chyba. Blogerka Kathryn na svojej webovej stránke ponúka päť tipov, ako sa skamarátiť s ekologickejšími alternatívami.

1) Váš odpad sa nemusí zmestiť do zaváraninovej fľaše

Na internete je niekoľko ľudí, ktorí množstvo odpadu obmedzili na zaváraninovú fľašu. V skutočnosti je to pre väčšinu nepredstaviteľné. „Nehovorím, že to nie je inšpiratívne, ale nie vždy to funguje,“ priznala Kathryn. Môže sa stať, že so svojim pokusom o ekologickejší život skončíte v momente, keď si uvedomíte, že odpad do fľaše skrátka nezmestíte.

„Ak zo seba budete mať neustály zlý pocit, pretože nedokážete dosiahnuť nesplniteľný cieľ, je väčšia pravdepodobnosť, že to celé vzdáte,“ vysvetlila blogerka. Je to rovnaké, ako s chudnutím. Ak budete cvičiť 24/7, vaša postava sa možno zmení, ale akonáhle s tým prestanete, budete späť v starých koľajach. Dôležitá je celková zmena životného štýlu, odkazuje Kathryn.

Prečítajte si tiež:
Rusko musí zaplatiť odškodné členkám punkovej kapely PUSSY RIOT! Uprelo im právo na spravodlivý proces

5 jednoduchých tipov, ako žiť eco-friendly

2) Za jednu noc sa z vás nestane eco-friendly človek

Ľudia majú tendenciu prejsť z 0 na 200. Väčšina chce preto zmenu hneď, čo ale nie je reálne. „Už predtým som zredukovala odpad na takmer minimum. Keď som sa ale rozhodla prejsť na úplné zero-waste, trvalo mi tri mesiace, kým som si vybudovala nejaký systém,“ prezradila Kathryn. Dôležité je napríklad nájsť obchod, kde kúpite potraviny nebalené do plastových či iných obalov.

Treba sa tiež naučiť nepoužívať jednorazové nádoby či vrecká. „Všetky tieto veci sa v jednom bode stanú úplne prirodzené,“ uviedla Kathryn. Určite nevyhadzujte kozmetiku v plaste, plastové vrecúška či výrobky na jedno použitie, ak ich už máte doma. Najekologickejšie je ich spotrebovať ešte predtým, ako prejdete na zero-waste alternatívu. To isté platí aj pre plastové doplnky v domácnosti, ako toaletné kefy.

3) Nie všetko pôjde na 100 percent

Je v poriadku, že dostanete slamku aj vtedy, keď o ňu nepožiadate. Zvyšky jedla zabalíte do vlastnej krabičky, no aj napriek tomu vám zvýši miska z polystyrénu. Poviete predavačke, že máte vlastnú tašku, no ona aj tak nákup zabalí do tej plastovej. „Veci nebudú vychádzať na sto percent. Treba sa zhlboka nadýchnuť a pamätať na to, že to, čo robíte, robíte na maximum,“ vysvetlila Kathryn.

5 jednoduchých tipov, ako žiť eco-friendly

4) Nebojte sa zmeny a učte sa novým veciam

Kathryn je dôkazom, že aj zero-waste ľudia sa vo svojej zmene životného štýlu neustále učia. Keď s tým začala, bola priam posadnutá odpadom. „Takto som posudzovala všetko, čo som si kúpila. Neustále som sa pýtala, ako sa vyhnem odpadu?“ priznala. Napriek tomu, že je to dobrý štart, netreba sa dlhodobo upínať len na množstvo odpadu. Treba sa zamyslieť nad tým, prečo to tak je a ako to môžete zmeniť.

Prečítajte si tiež:
Sú spolu?! Cara Delevingne prichytená s kráskou zo seriálu Roztomilé mrchy

5) Zmeny začínajú od vás

Je jasné, že pár oddaných jednotlivcov svet nezmení, no treba začať predovšetkým od seba. Nikdy neviete, koho tým inšpirujete a navediete na rovnaké chodníčky. Kathryn však varuje, že udržateľný spôsob života môže niekedy poriadne prerásť cez hlavu. „Myslím, že najlepšie je urobiť krok späť,“ radí Kathryn. Keď sa jej niečo podobné stane, objedná si nejaké jedlo domov, hoci aj v plastových obaloch. „Svet sa nespolieha na to, že budete stopercentne dokonalý. Všetci sme len ľudia,“ dodala na záver.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií