fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 leteckých katastrof so známymi osobnosťami. Viaceré sa dotkli aj Slovenska

Máte tip? napíšte nám mailom

Letecká katastrofa Alexandrovcov šokovala počas tohtoročných Vianoc zrejme všetkých. Novodobá história si pamätá aj ďalšie známe osobnosti, ktoré odišli na druhý svet predčasne, no hlavne nečakane. Zahynuli rovnako ako časť ruského armádneho zboru Alexandrovci na palube lietadiel. Klocher.sk vám prináša päť najznámejších leteckých katastrof, pri ktorých zahynuli slávni ľudia.

Letecká katastrofa v Jaroslavľi

Zdroj: tvnoviny.sk

Slovensko prežilo svoju nočnú moru počas upršaného dňa, 7. septembra 2011. Možno si mnohí z vás pamätajú, čo v tento deň robili alebo kde sa nachádzali. Zo spravodajských stránok a televíznych správ totiž prišla šokujúca správa. Pri leteckej katastrofe neďaleko ruského mesta Jarosľavľ zahynula takmer celá zostava hokejového tímu KHL Lokomotiv Jaroslavľ vrátane legendárneho slovenského hráča Pavla Demitru a českých hokejistov Josefa Vašíčka, Jana Mareka a Karla Rachůnka. Zo 45 osôb na palube prežili len dvaja ľudia, ruský útočník Alexander Gasimov a palubný inžinier Alexander B. Za pádom lietadla podľa oficiálnych správ vyšetrovateľov stála neskúsenosť posádky s daným typom stroja.

Havária vrtuľníka s prvou dámou

Zdroj: blesk.cz

Viera Husáková bola manželkou vtedajšieho socialistického prezidenta Gustáva Husáka. Tragicky zahynula 20. októbra 1977 po slede nešťastných udalostí. V tom čase bola na liečení vo vychýrených Bardejovských kúpeľoch. Pobyt si mimoriadne užívala a celé prostredie sa jej veľmi páčilo. V nešťastný deň pri návrate z prechádzky so svojou priateľkou spadla a zlomila si ruku. Po snímkovaní a prílete MUDr. Pavla Nováka z Bratislavy, ktorý bol dôverníkom prvej dámy v prípade zdravotných problémov, sa rozhodlo o tom, že Viera Husáková by mala odletieť na hospitalizáciu do hlavného mesta. Situácia to bezprostredne nevyžadovala, keďže bardejovská nemocnica bola pripravená prezidentovu ženu hospitalizovať a poskytnúť jej komplexnú starostlivosť. Prvá dáma aj napriek nevôli a smútku do vrtuľníka nastúpila, no sľúbila, že sa do Bardejova vráti a pobyt dokončí. Žiaľ, už sa tak nikdy nestalo.  Pri prílete do Bratislavy vo večerných hodinách sa počasie mimoriadne zhoršilo a v blízkosti letiska stroj v zlých poveternostných podmienkach havaroval. Posádka aj Viera Husáková boli na mieste mŕtvi.

Prečítajte si tiež:
Netradičné bradavky: Existuje 8 typov, ktoré sú tie tvoje?

Smrť poľského prezidenta

Zdroj: dastych.wordpress.com

 Letecká katastrofa v Smolensku šokovala celý svet. V nedeľu 10. apríla 2010 poľský národ, no rovnako celú planétu, zamrazila mimoriadna správa o smrti poľského prezidenta Lecha Kaczyńskeho, prvej dámy Marie a mnohých popredných elitných osobností poľského politického, vedeckého či vojenského života. Neďaleko Smolenska v Rusku havarovalo lietadlo Tupolev Tu-154M a po páde sa trosky vznietili v lesnom poraste. Celkovo bolo na palube 96 osôb. Lietadlo sa k letisku niekoľkokrát priblížilo a uskutočnilo pristávacie manévere, po chybách v komunikácií sa však v ranných hodinách zrútilo do okolia letiska. Vyšetrovanie preukázalo hrubé chyby v pristávacom manévri no aj chybu riadiacej veže. Konšpirácie dodnes tvrdia, že havária bol komplot zo strany ruskej vlády. Štátny smútok na pamiatku prezidenta a ostatných osobností bol vyhlásený takmer vo všetkých krajinách Európy vrátane Slovenska.

Článok pokračuje na ďalšej strane

Letecká katastrofa Alexandrovcov šokovala počas tohtoročných Vianoc zrejme všetkých. Novodobá história si pamätá aj ďalšie známe osobnosti, ktoré odišli na druhý svet predčasne, no hlavne nečakane. Zahynuli rovnako ako časť ruského armádneho zboru Alexandrovci na palube lietadiel. Klocher.sk vám prináša päť najznámejších leteckých katastrof, pri ktorých zahynuli slávni ľudia.

Prečítajte si tiež:
Toto je pravá hrdinka: inšpiratívna žena anulovala 2500 detských manželstiev a dievčatá poslala späť do škôl

Katastrofa lietadla s Johnom Kennedym mladším

Zdroj: inquisitr.com

Možno vďaka tejto nešťastnej tragédii vznikla legenda o prekliatí klanu Kennedyovcov. Po atentátoch na prezidenta J. F. Kennedyho, jeho brata Bobbyho sa tragická smrť nevyhla ani synovi niekdajšieho prezidenta USA, Johnovi Kennedymu mladšiemu. Ten sa vydal na cestu súkromným lietadlom 16. júla 1999 spolu s manželkou Carolyn a švagrinou Lauryn Besettovou. Pri nočnom lete nad vodou prestal mať John Kennedy kontrolu nad strojom, stratil orientáciu a lietadlo spadlo strmhlav do vôd Atlantického oceánu asi 12 kilometrov od ostrova Martha’s Vineyard. Tu bol neskôr rozprášený aj popol obetí tejto leteckej tragédie.

Pád lietadla so speváčkou Aaliyah

2941414ea18be8c88256e2f156a4a3d9

Nádejná soulová speváčka Aaliayh nestihla zažiariť. Svoju smrť našla ako 22-ročná v troskách lietadla, v ktorých zahynula spolu so svojou kapelou. Americká speváčka v sobotu 25. augusta 2001 sa vracala z Bahám do Spojených štátov po nakrúcaní najnovšieho videoklipu. Malé osobné lietadlo typu Cessna malo namierené do Miami, no krátko po odlete z letiska Marsh Harbour na bahamskom ostrove Abaco sa pravdepodobne po poruche motora zrútilo a následne začalo horieť. Pasažieri preťažili malé lietadlo batožinou, pilot bol navyše podľa vyšetrovateľov pod vplyvom drog a nemal povolenie na lietanie. Speváčka Aaliyah mala našliapnuté na naozaj hviezdnu kariéru. Bola princeznou R´n´B a jej hit Try Again bol nominovaný na cenu Grammy.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií