fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 mimoriadnych udalostí, ktoré sa stali počas Vianoc

Máte tip? napíšte nám mailom

Ani počas vianočných sviatkov sa kolobeh udalostí doma a vo svete nezastavuje. Dokazujú ta aj posledné správy o katastrofe ruského lietadla s Alexandrovcami a úmrtie legendárneho britského speváka Georgea Michaela, o ktorých sme sa dozvedeli dokonca v ten istý deň. Svet často šokujú mimoriadne správy. Pri mnohých podobných udalostiach si viacerí z nás zapamätajú, čo práve v ten moment robili alebo kde boli. Klocher vám prináša päť mimoriadnych udalostí, ktoré nás zastihli počas Vianoc.

Zemetrasenie a vlna cunami v Indickom oceáne

Zdroj: mgafrica.com

Ide o jednu z najväčších prírodných katastrof novodobej histórie ľudstva. Pokojné vianočné sviatky a ničnerobenie turistov na rozprávkovom pobreží Indického oceánu sa ráno 26. decembra 2004 zmenilo na skazu a boj o holý život. Zemetrasenie dosiahlo magnitúdo od 9,1 do 9,3 s následnými dotrasmi o sile 7,1 Richterovej stupnice. Podmorské zemetrasenie malo epicentrum v oceáne západne od Sumatry v Indonézii. Následné mohutné vlny cunami dosiahli výšku až 30 metrov a najviac zasiahli pobrežie Indonézie, Thajska, Srí Lanky a Indie. Pri tejto obrovskej katastrofe zahynulo 225 ooo ľudí.

Autonehoda Petra Fialu

Zdroj: supermusic.sk

V rovnaký vianočný deň, kedy celý svet sledoval následky katastrofy v Indickom oceáne, sme sa na Slovensku vo večernom spravodajstve dozvedeli ďalšiu šokujúcu správu. Pri autonehode zahynul vo veku 26 rokov talentovaný spevák Peter Fiala. Len tri dni pred narodeninami sa stal obeťou vážnej dopravnej nehody pri obci Oslany. Peter Fiala sa vracal z narodeninovej oslavy z diskotéky v Oslanoch so svojimi priateľmi Branislavom a Lenkou. Auto pri odchode zo zábavy šoféroval Branislav, Lenka sedela na mieste spolujazdca a Peter na zadnom sedadle za šoférom. Auto išlo veľkou rýchlosťou a tak ho začala sledovať policajná hliadka. Za zákrutou však už našli len havarované vozidlo s mŕtvym hudobníkom a jeho ťažko zranenými priateľmi. Vodič Branislav mal v krvi 1,4 promile alkoholu. Otec známeho speváka neskôr tvrdil, že jeho syn nezomrel na následky autonehody, ale kvôli policajnej streľbe na unikajúce auto.

Prečítajte si tiež:
Martin Šmahel oprášil fotku spred 18-tich rokov! Pozri, ako vyzeral ako tínedžer

Únos lietadla Air France

Zdroj: airlive.net

Na Štedrý deň v roku 1994 sa udiala veľká rukojemnícka dráma. 24. decembra 1994 dopoludnia sa skupina 4 teroristov zmocnila lietadla Airbus A300B2-1C spoločnosti Air France. Let 8969 plánoval odlet z medzinárodného letiska v Alžíri na plánovanej linke Alžír – Paríž. Na palube sa nachádzalo 220 pasažierov a 12 členov posádky. 4 vražední atentátnici boli vyzbrojení samopalmi, granátmi a ďalšími zbraňami. Na palubu sa dostali pod zámienkou, že sú policajní kontrolóri v uniformách leteckej spoločnosti Air Algerie. Začali kontrolovať pasy cestujúcich. Čoskoro prehlásili, že sú teroristi a popoludní zavraždili dvoch cestujúcich. Teroristi požadovali odlet do francúzskeho Marseille. Na druhý deň ráno bola po dohode s vyjednávačmi prepustená časť cestujúcich, no lietadlo napriek tomu zostávalo na odletovej dráhe. Popravený bol následne ďalší cestujúci. Až v noci dostalo lietadlo povolenie na odlet a na druhý deň ráno, 25. decembra 1994, pristálo v Marseille. Teroristi ešte v noci po pristáti žiadali o doplnenie paliva a vyjednávačom dali ultimátum do večera. Následne prebiehala nervydrásajúca hra o čas. Vyjednávači dosiahli aby boli všetci cestujúci presunutí do zadnej časti lietadla, pod zámienkou tlačovej konferencie televízie CNN s teroristami na palube. Po vypršaní ultimáta celý svet mohol v priamom prenose sledovať oslobodzujúcu akciu francúzskych zásahových zložiek, pri ktorej boli zneškodnení všetci štyria teroristi a zachránení všetci pasažieri a posádka. Teroristi plánovali s lietadlom naraziť do Eifelovej veže v Paríži.

Prečítajte si tiež:
Internetom sa šíri video, na ktorom je zachytený rasistický dávkovač mydla. Na prvý pohľad vtipné zábery však poukazujú na závažný problém spoločnosti

Zásah ozbrojeného komanda proti teroristom na palube:

Kauza detskej miss

Zdroj: thedailybeast.com

Notoricky známy prípad záhadnej vraždy malej Miss Spojených štátov amerických sa taktiež odohral na Vianoce. V tom čase šesť ročná JonBenét Ramseyová bola svojimi rodičmi nahlásená na polícii ako nezvestná ráno 25. decembra 1996. Jej matka Patsy s manželom prehľadala celý rodinný dom, no po dievčatku nebolo ani stopy. Len na schodisku našli záhadný odkaz od údajných únoscov, ktorí sa však nikdy neprihlásili. Telo malej miss našli na druhý deň v pivnici rozľahlej rodinnej rezidencie zabalené do bielej prikrývky. Ruky mala zviazané za hlavou, bola uškrtená nylonovou šnúrou a ústa mala zalepené lepiacou páskou. Prípad vyvolal na celom svete veľký ohlas, boli o ňom napísané knihy a nakrútený aj známy televízny film Dokonalá vražda, dokonalé mesto. Vrah nebol nikdy odhalený, aj keď veľká časť verejnosti si dodnes myslí, že zabijakom bol niekto z rodiny.

Smrť najznámejšieho českého kutila

Zdroj: ahaonline.cz

V roku 2014 české spravodajské portály priniesli práve na Štedrý deň smutnú správu o úmrtí legendárneho moderátora a záhradkára Přemka Podlahu. Zomrel deň predtým vo veku 76 rokov na následky ťažkej choroby. Vyštudoval novinárstvo na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe. Slávnym sa stal ako moderátor obľúbených relácií Československej televízie Desať stupňov ku zlatej a Nad listami divákov. Taktiež v ČST v roku 1987 začal moderovať dnes už kultovú reláciu Receptář, ktorú neskôr vysielala súkromná televízia Prima každú nedeľu pod názvom Receptář prima nápadů. Mimoriadne populárnu reláciu moderoval pravidelne až do júna 2014.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií