fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 piatkov trinásteho, ktoré sa zmenili v horor

Máte tip? napíšte nám mailom

Piatok trinásteho je jedným z najnešťastnejších dní v roku. Aspoň podľa ľudových povier.

Nájdu sa však aj takí, ktorí týmto povedačkám neveria, a vnímajú tento dátum ako bežný pracovný deň. Nešťastné udalosti sa však v novodobej histórii skutočne v tento deň odohrali. Máme sa báť piatka trinásteho? To nevieme. Prinášame vám však 5 najväčších katastrof, ktoré sa odohrali v piatok trinásteho.

Pád lietadla v Rusku

Zdroj: wikipedia.org

V piatok 13. októbra 1972 sa v blízkosti moskovského letiska Sheremetyevo zrútilo veľké dopravné lietadlo Iljušin II-62 so 174 ľuďmi na palube. Katastrofu nikto neprežil. Medzinárodný let smeroval z Paríža do Moskvy. V tom čase to bola najväčšia letecká katastrofa. Presná príčina havárie nie je dodnes presne známa. Pravdepodobne išlo o technickú poruchu alebo o chybu pilota.

Zázrak v Andách

Zdroj: reddit.com

V rovnaký deň, teda 13. októbra 1972, sa odohrala aj ďalšia letecká katastrofa. Tentoraz s trošku šťastnejším koncom. Uruguajský národný tím ragbistov, ich priatelia, rodinní príslušníci a novinári smerovali z Montevidea do Santiaga v Chile, kde mali odohrať zápas. Pre nepriaznivé počasie sa lietadlo zrútilo, pričom priamo pri páde zahynulo 12 ľudí. V neskorších dňoch zomreli ďalší 17 pasažieri následkom pádu lavíny alebo kvôli ťažkým zraneniam.

Prečítajte si tiež:
Do Tatier sa aj tento rok vracia folklór. Po Lúčnici sa môžeme tešiť na legendárny muzikál Kubo

Nešťastie prežilo 16 ľudí, no cez rádio sa dozvedeli, že po deviatich dňoch bolo pátranie po lietadle ukončené. Celé dva mesiace po nehode prežili v príšerných podmienkach len vďaka tomu, že jedli ľudské mäso z tiel obetí. Skutočný príbeh mapuje kniha Prežiť aj rovnomenný film z roku 1993. Celá udalosť je známa aj ako Zázrak v Andách.

Smrť Tupaca

Zdroj: biography.com

13. septembera 1996 zomrel americký raper a herec Tupac, vlastný menom Tupac Amaru Shakur. Podľahol zraneniam, ktoré utrpel niekoľko dní predtým, 7. septembra.

Tupac bol v tento deň viacnásobne postrelený počas jazdy v aute na križovatke v Las Vegas. Okamžite ho záchranári previezli do nemocnice University Medical Center of Southern Nevada, kde po šiestich dňoch zomrel. Predal viac ako 75-miliónov albumov na celom svete. Dodnes je jedným z najváženejších raperov.

Viac na ďalšej strane

Katastrofa lode Costa Concordia

Zdroj: Independent.co.uk

Luxusný výletný parník Costa Concordia stroskotal večer 13. januára 2012 počas okružnej plavby po západnom Stredomorí po náraze na plytčinu v blízkosti ostrova Isola del Giglio. Pri náraze sa poškodil trup tejto lode, následkom čoho sa v priebehu niekoľkých minút prevrátila na pravý bok. Na lodi vypukla veľká panika a dezorientácia.

Prečítajte si tiež:
Deti sa stávajú závislé od cukru. Môžu za to rodičia?

Pasažieri, ktorí prežili, neskôr rozprávali o neľudských podmienkach počas zbrklej evakuácie. Bol to doslova boj o život. Počas tragédie zahynulo 32 pasažierov. Na vine bol kapitán Schettino, ktorý sa nevenoval riadeniu, a pri katastrofe myslel iba na svoju záchranu. Súd mu vymeral 16 rokov väzenia.

Teroristické útoky v Paríži

Zdroj: blogs.wikimedia.org

Najčiernejší piatok 13. zažila novodobá Európa 13. novembra 2015. Večer sa v hlavnom meste Francúzska, v Paríži, začala odohrávať krvavá masakra, na ktorej konci zostalo 130 mŕtvych a asi 415 zranených. Teroristi z hnutia Islamský štát odpálili bomby pred štadiónom Stade de France, spustili streľbu v uliciach Paríža pri obľúbených reštauráciach a zastrelili 89 návštevníkov, ktorí sa nachádzali na koncerte americkej rockovej kapely Eagles of Death Metal v hudobnom klube Bataclan. Viacerí teroristi pri útokoch zahynuli.

Belgická polícia 18. marca 2016 po zásahu v bruselskej štvrti Molenbeek zadržala jedného zo strojcov masakru, Salaha Abdeslama. Ako odvetnú akciu zvyšní organizátori uskutočnili teroristické útoky na letisko a metro v Bruseli dňa 22. marca 2016, pri ktorých zahynulo 31 ľudí.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií