fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 tipov na nádherný živý plot: Neuveríte, aké je to jednoduché

Živé ploty sú nielen pekné, no aj mimoriadne účinné. Namiesto betónových, drevených či iných plotov by ste mali popremýšľať nad ekologickejšou alternatívou a oživiť tak vašu záhradu. Vedná spisovateľka odkazuje, že nemusíte vysádzať iba stromy. Živý plot sa dá urobiť aj z kvetov či ostružín. Nechajte sa inšpirovať tipmi, ako na to. Nebudete ľutovať.

Máte tip? napíšte nám mailom

Väčšina ľudí si stavia vysoké betónové ploty, aby tak uchránili svoje súkromie. V skutočnosti by však urobili lepšie, keby stavili na živé ploty. Nielenže tak zveľadia svoj pozemok, ale urobia veľký krok ku dobru prírody. Okrem toho sa na vašom dvore objaví oveľa viac živočíchov, predovšetkým vtákov či včiel.

Prvá myšlienka, ktorá vám môže napadnúť, že je neuveriteľne veľa práce so strihaním či udržiavaním zeleného plotu. Janet Marinelliová, autorka vednej literatúry, tvrdí, že si ho môžete zaobstarať veľmi jednoducho. Existuje alternatívny zelene, rastlín či ostružín, ktoré vám prácu značne uľahčia. „Mix kvetov, vždyzelených stromov či kríkov sú perfektnou voľbou,“ radí Marinelliová.

Odporúča tiež niekoľko ďalších možností:

1. Malé kvitnúce stromy

Matinelliová navrhuje nižšie druhy, ako drieň biely či muchovník, ktorý milujú chochláče severské. Ovocie obľubujú aj ďalšie druhy vtákov. V tomto prípade sa nemusíte o vzhľad. Čím viac to necháte na samotnú prírodu, tým bude plot krajší a pestrejší.

5 tipov na nádherný živý plot: Neuveríte, aké je to jednoduché

2. Domorodé kríky

Dobré je zvoliť také kríky, o ktorých viete, že prežijú v danej klimatickej oblasti. Najlepšou alternatívou sú preto domorodé kríky, ktoré ponúkajú bohatú obživu pre množstvo zvierat. „Kalina, čučoriedky, brusnice či vŕba poskytujú potravu pre zvieratá celú sezónu. Od včiel skoro na jar, cez spevavé vtáky v lete až po motýle, ktoré migrujú na jeseň,“ vysvetlila Matinelliová.

Prečítajte si tiež:
Umelec premenil predmety, ktoré našiel na ceste, na neuveriteľnú vec!

3. Domorodé vždyzelené rastliny, smilax či ostružina

Vždyzelené rastliny, ako borievky či cédre, sú mimoriadne jednoduché na starostlivosť. Marinelliová okrem toho zdôrazňuje, že rastliny ako ruže, maliny, černice či ostružina poskytujú ovocie a zároveň ochranu pred mačkami či inými dravcami.

5 tipov na nádherný živý plot: Neuveríte, aké je to jednoduché

4. Viniče

Táto možnosť je mimoriadne atraktívna pre všetkých vinárov. Môžu vybudovať napríklad drevený plot, okolo ktorého vypestujú hrozno. Týmto spôsobom spoja príjemné s užitočným. Bude to potešenie nie len pre vás, ale aj pre vtáky či včely.

5. Záhradné kvety

Marinelliová radí, aby ste pri vysádzaní živého plotu mysleli predovšetkým na včely. „Je dobré vysadiť nejaké kvietky v každom ročnom období,“ uviedla. Klasickou alternatívou sú napríklad fialky, tulipány, chryzantémy, klinčeky, astry či pivonky. Vyberajte podľa vlastného vkusu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií