Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5 vecí, ktoré sa začnú diať, ak prestanete jesť mäso!

Mnoho ľudí sa v poslednej dobe stalo vegetariánmi alebo vegánmi. Aké dôvody ich k tomu viedli alebo prečo sa takto rozhodli? My vám dnes prinášame článok, ktorý vám poskytne prehľad o tom, čo sa môže stať ak prestanete jesť mäso!

1. Samozrejme, môžete schudnúť

Na Univerzite School of Medicine vo Washingtone sa pokúšal zistiť tím vedcov, koľko človek schudne, ak prestane jesť mäso. Výskum, ktorý bol publikovaný v Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics, ukázal, že tí, čo prestali konzumovať mäso, schudli v priemere 4,5 kila. Účastníci mali rovnaký príjem kalórií, a tak isto cvičili rovnaký počet hodín, ako aj počas konzumovania mäsa.

„Toto zistenie ukazuje, že diéta založená na vegetariánskej strave vám môže pomôcť schudnúť bez toho, aby ste museli začať extra cvičiť alebo extra obmedziť príjem kalórii,“ povedal Neal Barnard, M.D., autor štúdie a docent medicíny na George Washington University.

2. Potencionálny pokles rizika vzniku rakoviny

Správa z inštitúcie WHO klasifikovala spracované mäso ako karcinogénne. V tejto kategórii sa nachádza aj saláma a slanina spolu s formaldehydom, gama žiarením a cigaretami. Červené mäso bolo označené ako „pravdepodobne spôsobujúce rakovinu“.

Podľa odborníkov pri pravidelnej dennej spotrebe cca 50 gramov spracovaného mäsa sa zvyšuje riziko rakoviny hrubého čreva o 18 %. Ďalší výskum ukázal, že touto rakovinou trpelo vo Veľkej Británii iba 6 ľudí zo 100. Čiže, sa to netýka každého. Dôležité sú genetické predpoklady, metabolizmus a podobné aspekty.

3. Zmena črevnej mikroflóry

V roku 2014 sa uskutočnila štúdia, ktorá skúmala rozdiel medzi črevnými baktériami u všežravcov, vegetariánov a vegánov. Rozdiely boli medzi všetkými troma skupinami. Najväčšia odchýlka bola medzi všežravcami a vegánmi.

Z toho vyplýva, že najviac ochranných druhov črevných baktérií mali práve vegáni, ktorí nekonzumujú žiadne živočíšne produkty.

4. Možný nedostatok živín

V prípade absencie mäsa je ťažké dostať do tela dostatočné množstvo železa, vitamínu D a vitamínu B12.

Avšak železo sa dá nahradiť napr. fazuľou, šošovicou, orechmi, tmavou zeleninou alebo celozrnnou stravou.

Vitamín B12 môžeme nájsť v extrakte z kvasnicových výrobkov, ako sú kvasnicové nátierky alebo produkty obohatené o sóju.

Vajíčka, smotanové nátierky, cereálie a mlieko sú skvelým zdrojom vitamínu D.

5. Zníženie pravdepodobnosti kardiovaskulárneho ochorenia

Nedávno bola objavená súvislosť medzi ochorením srdca a konzumáciou červeného mäsa. Štúdia pod vedením Lerner Research Institute v USA preukázala, že látka karnitín, ktorá bola nájdená v červenom mäse, prispieva k reakciám črevných mikróbov, čo bohužiaľ vedie ku kardiovaskulárnym ochoreniam.

Ako ste na tom vy? Jete mäso alebo nie?

Zdroj: www.independent.co.uk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií