fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

5G technológia: Do roku 2025 by svet mal investovať do súkromných sietí 1 bilión dolárov

5G siete prišli ako blesk z jasného neba a technológia si dnes zabezpečuje prítomnosť na celom svete. Sieť je kľúčovým hnacím prvkom vzletu riešení ako tzv. internet vecí (IoT), umelá inteligencia a robotizácia.

Máte tip? napíšte nám mailom

Rôzne prípady úspešného použitia svedčia o tom, že 5G je prominentnou súčasťou pomoci veľkým priemyselným hráčom a monopolom, ktoré sa usilujú o rýchly digitálny svet. Správa Svetového ekonomického fóra odhalila, že vek inteligentnej konektivity poháňaný technológiou 5G podporí hospodársky rast do roku 2035. Technológia je teda podstatný katalyzátor štvrtej priemyselnej revolúcie.

Najdôležitejší je predpoklad, že globálna ekonomická hodnota 5G dosiahne do roku 2035 odhadom 13,2 bilióna dolárov. Astronomická suma nebude predstavovať žiadne prekvapenie. Sieť poslúži ako základný prvok pre pokrok v pripojených zariadeniach, inteligentných systémoch a nástrojoch automatizácie v odvetviach.

Na základe uvedeného je zrejmé, že siete ponúkajú rozsiahle trhové príležitosti pre rôzne kľúčové segmenty v budúcnosti. Očakáva sa, že sieť s nízkou latenciou bude mať výrazný vplyv na výrobný priemysel. Na zvládnutie kritických aplikácií s nízkou latenciou 5G umožňuje jednej relácii PDU (Protocol Data Unit), aby mala viac kotiev užívateľskej roviny smerom k dátovým sieťam. To podporuje súbežný prístup cez lokálne výpočtové servery (na hrane), ako aj centralizované cloudové servery.

Prečítajte si tiež:
Nebuďte piráti, odkazujú Sajfa, Fero Joke aj Jasmina Alagič. Poukazujú na používanie mobilov počas šoférovania

Spolužitie 5G a 4G

Výrobný priemysel v informačno-komunikačnom segmente plánuje výstup v hodnote 1,6 bilióna, verejné služby 1 bilión a ostatné sektory 4,7 bilióna dolárov. Okrem toho sa v oficiálnej správe uvádza aj ďalšia prognóza, ktorá naznačuje, že do roku 2025 by svet mal investovať do súkromných sietí okolo 1 bilióna dolárov. Tiež očakáva koexistenciu 5G popri 4G v priebehu nasledujúceho desaťročia bez náznaku potlačenia jednej siete druhou. Pozitívnejšie je, že revolučný vplyv siete vytvorí iba vo Švajčiarsku 137 tisíc nových pracovných miest, čo bude mať za následok ekonomický výstup 43,6 miliardy dolárov.

V 28 členských štátoch má byť zavedenie 5G do prevádzky spojené s tvorbou 2,3 milióna nových pracovných miest. Celkovo sa zdá, že globálny dopad na trh je veľmi prospešný pre digitálnych hráčov i tradičné odvetvia. Technológia piatej generácie celulárnej siete rozširuje horizont, na ktorom sa bude digitálny svet vyvíjať minimálne ďalších 15-30 rokov.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií