fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

6 rád, ako sa dostať do formy aj bez návštevy fitness centra

Máte tip? napíšte nám mailom

Na to, aby ste sa cítili zdravo a fit, nemusíte zakaždým navštíviť telocvičňu. V skutočnosti existuje veľa praktických návykov, ktoré keď si osvojíte, výrazne zlepšia váš každodenný život.

6 rád ako sa dostať do formy aj bez návštevy fitness centra
Zdroj: unsplash.com

Veľa prežúvajte

V dnešnej dobe všetko, čo robíme, robíme rýchlo, vrátane jedenia. Odborníci na výživu odporúčajú spomaliť a radia, aby sme každé sústo prežúvali minimálne 20- až 30-krát. „Prvá fáza trávenie sa odohráva v ústach, a preto je prežúvanie také dôležité. Čím menej práce urobia ústa, tým viac energie na spracovanie musí vyprodukovať žalúdok a črevá. To môže zapríčiniť nadúvanie a zápchu,“ vysvetľuje Kelly Johnstonová, certifikovaná dietologička a mentorka zdravého životného štýlu v Parsley Health.

V záujme efektívnejšieho trávenia sa snažte vymedziť dostatok času, kým pokrm celý nezjete. Nielen, že predídete zdravotným problém, ale môžete aj znížiť časté prejedanie sa a s tým spojený nárast hmotnosti. „Mozog potrebuje aspoň 15 až 20 minút na to, kým si uvedomí, že telo je už dostatočne nasýtené,“ tvrdí Tracy Lockwoodová Beckermanová, certifikovaná dietologička z New Yorku.

6 rád ako sa dostať do formy aj bez návštevy fitness centra
Zdroj: unsplash.com

Jedzte v pokoji

Viac ako polovica Američanov sa naobeduje za pracovným stolom a nie v jedálni alebo reštaurácii. Odborníci na výživu tento „model“ pracovného stravovania neschvaľujú. „Vzostup stresového hormónu kortizolu môže spôsobiť, že živiny sa stanú slabo stráviteľnými a narušia proces normálneho trávenia,” povedala Beckermanová.

Ak vieme, že nemáme inú možnosť, ako sa najesť v práci, odporúča sa príprava jedla vopred. Zdravý a výživný pokrm nás dostatočne zasýti, vďaka čomu predídeme zbytočnému prejedaniu sa. Rovnako dbajte aj na to, aby ste pozornosť venovali len samotnej konzumácii. Žiadne hľadenie do telefónu alebo do počítačovej obrazovky.

Prečítajte si tiež:
Čo všetko našli mladí Slováci v Slovenskom raji? Nebudete veriť vlastným očiam!
6 rád ako sa dostať do formy aj bez návštevy fitness centra
Zdroj: unsplash.com

Nahraďte spracované potraviny

Spracované potraviny (napríklad mäso z konzervy, paštéty, sladkosti, ale aj fit tyčinky) obsahujú veľa pridaných látok, ako cukor, sodík a iné zložky, ktoré udržia produkt čerstvý po dlhú dobu a zároveň stále chutný. „Spracované potraviny obsahujú stabilizátory a zahusťovadlá, ktoré môžu narušiť schopnosť vášho tela absorbovať základné vitamíny a živiny zo skutočných potravín,” povedala Beckermanová a zároveň radí, aby sme sa snažili dávať prednosť menej spracovaným potravinám.

Stabilizátory a zahusťovadlá v potravinách nemajú pozitívny dopad na naše zdravie. Miesto nich sa odporúčajú iné alternatívy, ako je zelenina a ovocie z ekologického poľnohospodárstva, mliečne výrobky z lokálnych fariem, zdravé tuky vo forme orechov, semien, ale aj strukoviny, ako je fazuľa, pohánka a šošovica.

6 rád ako sa dostať do formy aj bez návštevy fitness centra
Zdroj: unsplash.com

Dbajte na dostatok spánku

Dostatočne dlhý spánok veľa z nás podceňuje a odsúva na druhú koľaj z dôvodu, že je to strata času. Lenže opak je pravdou. Práve počas hodín, kedy naše telo oddychuje, sa môže aj dostatočne regenerovať. „Ideálna dĺžka spánku je u každého iná, no väčšinou sa odporúča sedem až osem hodín,“ tvrdí Johnstonová.

Ak nedoprajeme telu potrebný čas na regeneráciu, nielenže budeme na druhý deň unavení, ale budeme mať aj väčšiu tendenciu prejedať sa.  „Nedostatok spánku vedie k nízkym hladinám hormónu leptínu. Výsledok? Neustále máme pocit hladu a zväčša siahame po sladkých jedlách,“ hovorí doktorka Beckermanová.

Prečítajte si tiež:
Experti varujú: Poznáme 2 typy nevery - TOTO sú dôvody, prečo podvádzame
6 rád ako sa dostať do formy aj bez návštevy fitness centra
Zdroj: unsplash.com

Naučte sa oddychovať

Chronický stres má na telo negatívny dopad. Môžu sa objaviť depresie, úzkosť, gastrointestinálne problémy a kardiovaskulárne ochorenia. V záujme zdravia by ste sa mali snažiť nájsť rôzne spôsoby, ako zredukovať stres a oddýchnuť si od každodenných povinností.

Niektorí oddychujú aktívne. Radi sa prechádzajú, navštevujú hodiny jogy alebo si idú zacvičiť do fitnes centra. Pre ostatných môže predstavovať relax čítanie dobrej knižky, rozhovor s kamarátmi alebo socializácia v spoločnosti. Zistite, pri akých aktivitách si najviac mentálne oddýchnete a zaraďte ich do svojho života, pretože ako tvrdí doktorka Johnstonová, „dobíjať baterky je veľmi dôležité.“

6 rád ako sa dostať do formy aj bez návštevy fitness centra
Zdroj: unsplash.com

Obmedzte pitie alkoholu

Pokiaľ sa snažíte vybudovať si zdravé a silné telo, mali by ste obmedziť nielen konzumáciu spracovaných potravín, ale aj alkohol. Nadmerné užívanie alkoholických nápojov môže spôsobiť vznik rakoviny, vysoký krvný tlak, ale vedie aj k priberaniu, tvorbe vrások či zlému spánku.

Veľa druhov alkoholu obsahuje množstvo cukru, čo môže viesť k nárastu hmotnosti až obezite. „Navyše alkohol môže aj negatívne ovplyvniť zdravú funkciu čriev a mikroflóru,“ hovorí doktorka Johnstonová.

Zdroj: hufffpost.com / Beth Krietsch

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií