Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nesprávne návyky, ktoré môžu poškodzovať vaše zdravie

Vzdať sa každodenných návykov je ťažké. Hlavne, keď si myslíte, že sú pre vás prospešné, ale opak je pravdou. Ponúkame vám 7 škodlivých zvykov, ktoré poškodzujú vaše zdravie.

Každý človek má svoje návyky. Mnoho z nich môže poškodzovať vaše zdravie a vy o tom ani neviete. Horšie však je, keď si to uvedomujete a nechcete sa ich vzdať. Pozrite sa na 7 škodlivých zvykov, o ktorých ste netušili, že môžu poškodzovať vaše zdravie.

Ktoré nesprávne zvyky a návyky poškodzujú vaše zdravie?

1. Zadržiavanie kýchnutia

Veľmi zlý zvyk. Keď zavriete ústa a krčíte nos v snahe zabrániť kýchnutiu, váš intrakraniálny (vnútrolebkový) tlak sa výrazne zvýši. Prietok krvi pre mozog je narušený a vaše cievy a nervové tkanivo je stlačené. To môže viesť k problémom ako bolesť hlavy, poškodenie ciev, dokonca k poškodeniu sluchu. Preto nikdy nezabraňujte kýchnutiu!

2. Používanie parfumu

Každá žena použije parfum niekoľkokrát do dňa. Problémom je, že pri výrobe parfumov sa používajú často syntetické látky, a tak sú parfumy silnejšie a lacnejšie ako prírodné oleje. Tieto látky môžu spôsobiť závrat, ospalosť, nevoľnosť, taktiež dráždia oči, hrdlo či pokožku. Lepšie spravíte, ak vymeníte parfumy za esenciálne oleje alebo ich použijete len v dobre vyvetranej miestnosti.

3. Skladovanie potravín v plastových nádobách

Mnoho plastových nádob obsahuje umelé chemické látky, ktoré udržujú ich pružnosť. Zvyk v podobe nechávania jedla dlhšiu dobu v plastových nádobách môže spôsobiť to, že tieto látky môžu do jedla preniknúť. Môže to mať vplyv na endokrinný systém a tým samozrejme na vaše zdravie.

Uskladňovanie potravín v nádobách zo skla, nerezovej ocele alebo keramických materiáloch je oveľa lepšou voľbou. Všímajte si aj symboly, ktoré nájdete na plastových nádobách, pretože vám môžu poskytnúť veľmi užitočné informácie (hviezdička = určené na mrazenie, symbol s ohrevom na aký max. sú určené, napr. 120 °C, pohár a vidlička = vhodné na skladovanie potravín, obrázok mikrovlnky = môže sa zohrievať v mikrovlnke).

4. Čistenie zubov po jedle

Zubári odporúčajú čistiť si zuby aspoň 30 minút po jedle. Ak je to možné, najlepšie hodinu po jedle. Jedlo a pitie (hlavne tie, ktoré sú vysoko kyslé) majú vplyv na sklovinu zubu, aj na vrstvu pod ním. Pohyb kefky tlačí kyseliny hlbšie a bližšie k vrstve pod zubom. To môže viesť k citlivosti a poškodeniu skloviny.

5. Časté používanie antibakteriálneho mydla

Na vašom tele žije veľký počet užitočných baktérií, ktoré majú za úlohu ochrániť vašu pokožku. Ak používate antibakteriálne mydlo príliš často, ukončujete sterilizáciu svojich rúk, čím umožňujete škodlivým baktériám vstúpiť do vášho tela a tým poškodzovať vaše zdravie. Dermatológovia odporúčajú používať antibakteriálne mydlo na rezné rany, škrabance a odreniny. Nepoužívajte ho častejšie ako dvakrát do týždňa.

6. Nosenie úzkych nohavíc

Aj keď sú módne, úzke rifle, nohavice, neustále tlačia na pokožku a nervové zakončenia. To spôsobuje pocit nepohodlia, čo môže viesť k problémom nervového systému. Okrem toho znižujú prietok vzduchu a vašim nohám to môže spôsobiť svrbenie, mravčenie a dokonca až znecitlivenie.

7. Pitie čerstvo vytlačenej šťavy

Nie každý vie, že čerstvo vytlačené šťavy sú dobré len v malom množstve. V prípade niektorých ochorení môžu dokonca spôsobiť vážne problémy. Napr. hroznová šťava sa neodporúča ľuďom s nadváhou alebo cukrovkou. Šťavy sú silné alergény, preto buďte opatrní, čo dávate deťom. Najskôr sa poraďte s lekárom a šťavy im dávajte iba v malom množstve. Svoje zdravie netreba podceňovať.

Zdroj brightside.me
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií