Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

8-hodinový spánok nie je pre ľudí prirodzený. Vedci tvrdia, že by sme mali spať na dve etapy

Je 8-hodinový spánok skutočne nutný a prirodzený?

Aj keď si väčšina ľudí myslí, že 8-hodinový spánok je dennou nutnosťou, nie je to tak. Určite sa vám už niekedy stalo, že ste sa v noci zobudili a nemohli ste opätovne zaspať, čo vás hnevalo, pretože ste si uvedomovali, že ak nezaspíte, nasledujúci deň budete vyčerpaní a nesústredení. Opak je ale pravdou, takéto nočné prebudenie je prirodzené a kedysi bolo úplne bežné spať na dve etapy.

Ľudstvo sa v priebehu času pokúšalo nájsť najideálnejší čas a spôsob spánku. Z mnohých historických lekárskych záznamov vyplýva, že najčastejšie sa u ľudí objavoval spánok na dve etapy, ktorý častokrát označovali ako prvý a druhý. Ľudia sa pri ňom neriadili tým, či už je čas ísť do postele, ale množstvom povinností, ktoré ich v následujúci deň čakali.

Antropológ A. Roger Ekirch vo svojej knihe píše, že v minulosti šli ľudia do postele tesne po zotmení, pospali si niekoľko hodín, prebudili sa na niekoľko hodín a potom opäť spali až do chvíle, kedy nevyšlo slnko. Počas fázy, kedy sa v noci prebudili sa zvykli odovzdávať posteľným radovánkam, čítaniu či obyčajnému relaxovaniu pri pohľade na Mesiac a hviezdy.

Takýto dvojetapový spánok začal upadať do zabudnutie okolo 17. storočia, pričom v 19. storočí sa ľudia začali čoraz častejšie trpieť nespavosťou. Tá sa objavovala predovšetkým v čase, ktorý bol v minulosti medzníkom medzi prvou a druhou etapou spánku. Nespavosť dodnes trápi čoraz viac a viac ľudí a to aj z dôvodu, že na kvalitný spánok sa stále kladú väčšie nároky a stále máme viac a viac povinností i problémov.

V 90-tych rokoch minulého storočia sa vedec Thomas Wehr rozhodol so spánkom experimentovať.  V rámci jeho pokusu boli ľudia vystavení svetlu iba po dobu 8 hodín a zvyšných 14 strávili v tme. V takýchto podmienkach prežili mesiac, pričom koncom mesiaca sa u nich mimovoľne objavila potreba dvojfázového spánku. Zúčastnení si pospali 4 hodiny, prebudili sa na jednu až tri hodiny a následne opäť zaspali na ďalšie štyri hodiny. Vedec z toho usúdil, že spánok na dve etapy je pre ľudí podstatne prirodzenejší než nepretržitý 8-hodinový spánok, na ktorý sa v súčasnosti kladie veľký dôraz. Aj keď spomínaný experiment a jeho výsledky sú už staršieho dáta, nič sa od tej doby nezmenilo a to predovšetkým preto, že ľudia majú príliš mnoho povinností a problémov a príliš málo času.

Dvojfázový cyklus spánku má ale na zdravie človeka blahodárnejšie účinky – priaznivo pôsobí na našu pamäť a schopnosť učiť sa, pomáha k dobrej nálade a taktiež k celkovej spokojnosti. Lekári si dokonca myslia, že mnohé poruchy spánku vychádzajú z toho, že nespíme na dve etapy ale len jednorázovo.

Niektoré zahraničné spoločnosti chcú dokonca zaviesť zmeny a chcú pozmeniť čas pracovnej doby tak, aby boli rozložené na kratšie pracovné úseky, medzi ktorými si budú môcť zamestnanci viac odpočinúť. Je totižto vedecky dokázané, že práca na smeny nám jednoznačne neprospieva, zvyšuje celkový pocit vyčerpanosti a znižuje produktivitu.

 

 

Zdroj: ScienceAlert

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií