Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

8 neuveriteľných faktov o ľudskom tele, ktoré vás dostanú!

Napriek tomu, že veda napreduje rýchlosťou svetla, nikto zatiaľ nepreskúmal tela do najmenšieho detailu a ľudský organizmus skrýva nespočetné množstvo záhad a tajomstiev, ktorým nerozumieme. Je až neuveriteľné, ako neskutočne to príroda “naprogramovala” a aký dokonalý systém v podobe ľudského tela vytvorila. Je to v podstate najpremyslenejší a najzložitejší mechanizmus na celom svete. Neveríte? Tak čítajte!

Pokračovanie pod reklamou

1. Počas rozprávania jazyk vytvára krkolomné piruety

 

Bez jazyka, najmobilnejšieho svalu celého ľudského organizmu, by sme neboli schopní reči. Práve vďaka jeho ohybnosti a modulácii sme schopní rozprávať. Zaujímavé je, aké rôzne “kúsky” dokáže stvárať, bez ohľadu na fakt, že je pripevnený len z jednej strany. Dokonalé, čo poviete?

2. Koža je elastickejšia ako plastelína

Počuli ste už o Garym Turnerovi? Tento muž sa zapísal do Guinessovej knihy rekordov, pretože dokáže svoju kožu natiahnuť do výšky neuveriteľných 16 cm! Napriek tomu, že naša koža je superelastická, až takúto “nadprirodzenú” schopnosť má asi len každý 10 000 človek. Doma to teda neskúšajte.

3. Máme niekoľko druhov sĺz

Vedeli ste, že máme až 3 odlišné druhy sĺz? Nie len, že sa líšia chemickým zložením, ale najmä sa vyskytujú v odlišných situáciách. Prvé a zároveň najčastejšie, sú bazálne slzy, ktoré udržiavajú naše oči neustále hydratované. Druhé sú reflexné, ktoré sa objavia v prípade, že naše oko je podráždené nejakým prachom či cudzím predmetom. No a tie posledné, emocionálne, sa spájajú so šťastím či, naopak, smútkom. Napriek tomu, že vizuálne vidíme len “jeden druh” sĺz, pod mikroskopom by ste zbadali, že sa skutočne odlišujú. To stojí za vyskúšanie, čo poviete?

4. Dúhovka je tvorená tisíckami svalov

Dúhovka pod mikroskopom pripomína pavučinu popretkávanú tisíckami nití. V skutočnosti sú to však svaly, rovnaké ako v iných častiach tela. Práve tieto svaly však môžu byť po dlhšom používaní unavené a preto reagujú na svetlo pomalšie. Môže sa to diať práve večer, keď už telo nemá dostatok energie. Pre to môžeme mať niekedy večer pocit, že “horšie vidíme”…

5. Každý z nás bol kedysi mimozemšťan

 

Je vedecky dokázané, že počas rastu v maternici plod prechádza všetkými fázami evolučného vývoja.  To znamená, že počas vývinu sme mali napríklad chvost a medzi prstami žiabre.

6. Biele krvinky nepretržite pátrajú po parazitoch

 

Predstavte si vycvičenú armádu vojakov, neustále v pozore a pripravenú do boja. Tak presne takto sa správajú biele krvinky v našom tele. Zlučujú sa do vojsk, ktoré sú pripravené zneškodniť páchateľa. Existujú rôzne jednotky bielych krviniek, ktoré sú rozdelené na riešenie rôznych hrozieb.

7. Zuby sú plné baktérií

Všetci sme už počuli, o nejakom zubnom povlaku, no nie tak úplne rozumieme, čo sa pod ním vlastne skrýva. V podstate sú to milióny baktérií, ktoré produkujú ružovú kyselinu. Tá je spočiatku neutrálna, no keď si s ňou už sliny nevedia poradiť, začína hustnúť. A vtedy vzniká problém. Pomaly totiž začne rozpúšťať zubnú sklovinu, čo časom môže viesť až k zubnému kazu. Tak čo, povedali by ste, že toto sa denno denne deje na vašich zuboch?

8. Ľudská aura naozaj existuje

Nazýva sa metóda Schlieren, ktorá nám umožňuje vidieť pohyb neviditeľných plynov alebo častíc vypúšťaných z tela. To znamená, že okolo každého tela môžete vidieť niečo ako „škrupinu“. Pre každého je táto „škrupina“ jedinečná, zložená zo špecifických pachov, plynov a častíc.

 

 

Zdroj: https://www.babskeveci.sk/8-neuveritelnych-faktov-o-ludskom-tele/

Foto: https://pixabay.com/sk/mu%C5%BE-bl%C3%A1zon-funny-vole-540500/

https://pixabay.com/sk/model-erotika-%C5%BEena-diev%C4%8Da-ko%C5%BEa-1246488/

https://pixabay.com/sk/%C4%BEudia-mu%C5%BE-chlap-krik-slzy-%C5%BEen%C3%ADch-2566201/

https://pixabay.com/sk/krv-neutrofilnom-2194498/

https://pixabay.com/sk/blond%C3%ADna-uter%C3%A1k-portr%C3%A9t-glamour-2094172/

https://pixabay.com/sk/medit%C3%A1cie-duchovn%C3%BD-joga-medituj%C3%BAci-1384758/

https://pixabay.com/sk/ma%C4%BEova%C5%A5-make-up-diev%C4%8Da-kozmetika-2985569/

https://pixabay.com/sk/tehotn%C3%A1-tehotenstvo-mama-die%C5%A5a-775036/

Pokračovanie pod reklamou

 

 

 

 

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií