fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

8 pohárov vody denne nie je to nutnosť, ale mýtus!

Máte tip? napíšte nám mailom

Veľa ľudí verí tomu, že potrebujeme vypiť 2,5 litra vody cez deň (plus, mínus pol litra, čo závisí od váhy a fyzickej aktivity), aby sme boli zdraví. Takmer každý deň čítame alebo počujeme vyhlásenia ako: nepiť dostatočné množstvo vody je zlé pre naše zdravie alebo potrebujeme piť vodu, aj keď nie sme smädní. Avšak, profesor pediatrie Aaron E. Carroll na Indiana University School of Medicine sa domnieva, že nejde o správne vedecké vyhlásenia.

Napriek tomu odporúčania na „piť toľko tekutiny, koľko môžeme tolerovať“ je v spoločnosti rozšírené a všeobecne akceptované. V skutočnosti mýty ako tento hrajú na naše obavy a jeden deň môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Pred deviatimi rokmi BMJ medical journal publikoval zoznam spoločných lekárskych a zdravotných domnienok, ktoré sú publikované doktormi a v médiách. Mýtus, že potrebujeme 8  pohárov vody denne bol na prvom mieste v zozname. Tento článok bol znovu vydávaný na webových stránkach so správami, na ktoré sa vzťahuje mnoho slávnych časopisov po celom svete. O pár rokov neskôr vedci dokonca publikovali knihu falošných predstáv o vode, ale populárny mýtus neodišiel, ľudia sa naďalej starajú.

Prečítajte si tiež:
Presuňte režim tela z "ukladania tukov" na "spaľovanie tukov". Pomôže vám týchto 5 malých zlepšení

water

Ako tvrdia autori knihy, približný primeraný príjem tekutín je až 2,5 litra. Väčšina vody je v potravinách, zelenine, ovocí a nápojoch ako čaj a káva. Nemusíme sa preto obávať pocitu byť smädní. V skutočnosti, je ľudské telo jemne vyladené na signál, aby sme sa napili dlho pred tým, ako budeme dehydrovaní. Nie je žiaden skutočný vedecký dôkaz, že pitie nadmerného množstva vody má zdravotné prínosy pre obličky alebo pokožku. Navyše konzumácia veľkého množstva vody môže viesť k závažnému problému s obličkami.

Rehydratácia je dôležitá, keď telo používa viac tekutín ako zvyčajne, keď sme chorí, pri nadmernom potení, pri intenzívnej práci. Takže, pitie vody len preto, aby sme si urobili pitný plán, je zbytočné. Robia to iba ľudia, ktorí sú výrobcami balených vôd.

Venujme pozornosť nášmu telu, ktoré nám vysiela signály. Mali by sme piť vodu vtedy, keď sme smädní. Ak nemáme pocit smädu, nemusíme piť, ak to sami nechceme. Prestaňme myslieť na to, že 8 pohárov vody denne je povinných.

Prečítajte si tiež:
5 ranných návykov, po ktorých sa žiaľ priberá

Foto: pixabay.com
Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií