fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

8 vecí, ktoré vám oko naznačí o vašom zdravotnom stave

Máte tip? napíšte nám mailom

Telo dokáže povedať o zdravotnom stave veľa. Vysiela totiž signály, keď nie je niečo v poriadku. Aj oko môže vyslať varovné príznaky o zdravotnom stave. Pozrite sa na 8 vecí, ktoré vám oko môže naznačiť.

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Je pravdou, že zrak dokáže o človeku veľa povedať: či človek klame, či mu ste sympatickí, či sa smeje, dokonca naznačujú veľa aj o zdravotnom stave. Pozrite sa na 8 signálov, ktoré vám chce oko naznačiť.

1. Očný jačmeň

Ak ste niekedy mali jačmeň, poznáte bolesť a podráždenie, ktoré spôsobuje. Hrčka na viečku  vznikne kvôli zablokovaniu mazovej žľazy a zmizne zvyčajne v priebehu niekoľkých dní. Ak pretrváva, spôsobuje rôzne ťažkosti.

Keď sa vám jačmeň objavuje často alebo pretrváva dlhšiu dobu, môže to byť príznakom mazovej žľazy. Ak to nejde liečiť, alebo sa objavuje v rovnakom mieste, mali by ste navštíviť lekára.

2. Strata obočia

Existuje veľa dôvodov, kedy môže dôjsť k strate obočia: starnutie, stres, nedostatok živín. Ďalším dôvodom je Alopecia areata (nepredvídateľné autoimunitné kožné ochorenie, ktoré vedie k strate vlasov na hlave, tvári – obočia), čo sa týka viac ako 0,1 % obyvateľov.

Prijateľnejším dôvodom straty obočia je hypotyreóza – akútny nedostatok vitamínov štítnej žľazy, ktoré v extrémnych prípadoch môže viesť k vypadávaniu vlasov. Ak máte pocit zriedenia svojho obočia (alebo vlasov), mali by ste navštíviť lekára či nemáte problémy so štítnou žľazou.

3. Rozmazané videnie

Ľudia trávia veľa času za počítačmi, notebookmi, nad mobilmi, čo spôsobuje pálenie, podráždenie až rozmazané videnie. Tento problém sa nazýva syndróm suchého oka alebo digitálne namáhanie očí. Ak máte podobné príznaky, mali by ste s svojím očným lekárom prediskutovať spôsoby, ako riešiť tento problém.

Prečítajte si tiež:
Crazy tetovanie na prstoch je hitom tohtoročnej jarnej sezóny. Ktoré je vaše obľúbené?

Po hodine, dvoch strávených pozeraním na obrazovku si môžete precvičiť svoje telo aj svoj zrak. Zavrite na niekoľko sekúnd oči, potom chvíľu klipkajte, robte s nimi krúživé pohyby. Skúste sa vyhnúť pozeraniu na zapnutú obrazovku po tme.

4. Škvrny

Vždy je zarážajúce všimnúť si slepé škvrny vo výhľade. Takéto videnie je sprevádzané migrénou, najmä ak sa k obrázkom dostanete, sú sprevádzané šumivými bodkami alebo vlnovkami. Škvrny vznikajú hlavne pri bolesti hlavy.

Ak mávate takéto príznak, mali by ste navštíviť lekára a zistiť, čo im predchádza.

Pokračovanie článku nájdete na druhej strane.

Telo dokáže povedať o zdravotnom stave veľa. Vysiela totiž signály, keď nie je niečo v poriadku. Aj oko môže vyslať varovné príznaky o zdravotnom stave. Pozrite sa na 8 vecí, ktoré vám oko môže naznačiť.

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Je pravdou, že zrak dokáže o človeku veľa povedať: či človek klame, či mu ste sympatickí, či sa smeje, dokonca naznačujú veľa aj o zdravotnom stave. Pozrite sa na 8 signálov, ktoré vám chce oko naznačiť.

5. Rozšírené oči

Pri niečom zaujímavom, vzrušujúcom, prekvapujúcom sú oči rozšírené. Ak budete mať pocit, že sú vaše oči dlhšie rozšírené, môže to byť príznakom ťažkostí so štítnou žľazou (štítna žľaza je hyperaktívna).

Prečítajte si tiež:
Za 6 eur pohladíte všetky zmysly: Ste pripravení na pivo s príchuťou vagíny?

Môžete mať problémy so zatváraním očí, ak máte tento problém. Oko vám môže slziť, môžete vidieť zdvojene. Neprehliadajte to a navštívte svojho lekára, pretože vám môže hroziť strata zraku.

6. Žlté očné bielko

Každý deň sa určite pozeráte do zrkadla a teda tento príznak by ste si mali hneď všimnúť.

Dospelí aj novorodenci s nerozvinutou funkciou pečene môžu čeliť žltačke, čo je spojené so zažltnutím pokožky. Okrem žltačky môže ísť aj o iné choroby: nádorové ochorenia v pečeni, poruchy prekrvenia v pečeni alebo genetické a toxické poruchy pečene. Medzi lepšie prípady patrí únava očí, suchý vzduch a zlý životný štýl (veľké množstvo slaného, pikantného, vyprážaného jedla a veľké množstvo alkoholu).

7. Videnie machuli pri cukrovke

Ľudia s cukrovkou musia dávať pozor na svoje zdravie a zrak nie je výnimkou. Môžu trpieť diabetickou retinopatiou (dochádza k mikrouzáverom ciev, a tým k oxidačnému stresu a nedokrveniu sietnice), ktorá môže viesť k videniu machuli pred očami až k slepote.

Tento problém treba brať vážne a obrátiť sa na lekára už pri príznakoch. Nejde o bolestivé príznaky, najprv nastáva opuch sietnice, v pokročilých štádiách dochádza k zhoršenému videniu v podobe machuli, k zníženiu farebnej citlivosti, k videniu pokriveného obrazu až vypadávaniu jeho častí.

8. Znížene videnie, strata zraku

Akákoľvek zmena videnia je alarmujúca. Ak si všimnete, že videnie je nepresné, zahalené, dokonca na chvíľu mizne, vyhľadajte doktora okamžite. Tieto symptómy sú často prvé príznaky mŕtvice.

Zdroj: brightside.me

Zdroj obrázka: pixabay.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií