fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

9 dôvodov, prečo začať behať

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako zvykli hovoriť už starovekí Gréci: „Keď chceš byť siný, behaj. Keď chceš byť pekný, behaj. Keď chceš byť múdry, behaj.“

Behanie je šport, do ktorého nemusíme investovať veľké peniaze (akurát je dobré kúpiť si vhodnú bežeckú obuv), aby sme schudli. Môžu sa mu venovať chlapi i ženy v akomkoľvek veku.

Viete, aké výhody prináša pravidelné behanie?

1. Behanie posilňuje srdce a znižuje krvný tlak, čím znižuje riziko infarktu. Posilňuje počet kapilár v tele rovnako ako počet červených krviniek. Srdce ako sval silnie.

2. Kapacita svalov sa vďaka prísunu kyslíka zvyšuje. Dobre precvičené srdce pumpuje väčšie množstvo krvi ako netrénované. Keď sa zvýši príval krvi, nastáva spotreba kyslíka. Všetky tkanivá a orgány dostávajú viac krvi obohatené kyslíkom a živinami.

3. Odbúrava stres. V tele sa hromadia odpadové látky počas celého dňa. Na to, aby sme sa ich zbavili sa potrebuje naše telo dobre vypotiť. Behanie je výborné na zvládnutie tejto úlohy.

4. Pri cvičení telo uvoľňuje hormóny endorfíny, nazývané hormóny šťastia. Behanie ako športová činnosť navodzuje dobrú náladu, zbavujeme sa ním hnevu, zlej nálady či depresie.

Prečítajte si tiež:
Slovenské supermarkety už zrejme nebudú môcť vyhadzovať potraviny. Tie by mali poputovať charite

running

5. Zvyšuje psychickú aktivitu. Sme síce zaneprázdnení behaním, no náš mozog často príde na riešenie zložitých problémov úplne sám. Je to vďaka kyslíku, ktorý pomáha centrálnej nervovej sústave (zahrňujúcej mozog) fungovať aktívnejšie.

6. Pravidelný beh posilňuje imunitu zvýšením hladín červených krviniek a hemoglobínu v krvi. Zároveň znižuje potrebu hladu a zlepšuje pohyblivosť v črevách. V kombinácii so zlepšením metabolizmu to vedie k normalizácii váhy, a tak pri častom behaní dochádza k redukcii telesnej hmotnosti.

7. Výhodou je, že nezáleží na tom, kedy beháme. Ráno, keď sú hormóny trochu vyššie ako zvyčajne, bude beh pôsobiť ako úľava a pomôže telu dostať sa do normálu. Večer, po práci pomôže zrelaxovať, dobiť sa, znížiť pocit hladu a nakoniec zaspať ako dieťa.

8. Štúdie ukazujú, že beh pomáha s čiastočnou regeneráciou pečeňových buniek, čo nie je vôbec zle.

9. Pravidelný beh ma vplyv na pohybové ústrojenstvo. Je to výhodné najmä pre seniorov, pretože zabraňuje ochoreniu kĺbov a osteoartróze.

Tak ako, ideme si zabehať?

Foto: commons.wikimedia.org
Zdroj: brightside.me

Prečítajte si tiež:
3 pravdy o cisárskom reze, ktoré by mala poznať každá žena
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií