fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

9 dôvodov, prečo začať so studenou sprchou

Máte tip? napíšte nám mailom

Takmer každý má rád dlhú horúcu sprchu po náročnom dni a je aj pravda, že teplá sprcha má svoje výhody. Otočiť kohútikom na studenú vodu nie je určite príjemné a určite nikto nechce byť ľadovým medveďom. Studenú vodu si s radosťou dáme v sprche počas horúcich letných dní, avšak svoje výhody ma studená voda počas celého roka.

1. Šokový faktor

Ak si myslíme, že nie sme príliš odvážni, dobrou správou je, že nemusíme na seba dávať studenú vodu celý čas. V skutočnosti je oveľa výhodnejšie prejsť na studenú vodu na posledných pár minút, čo dáva nášmu telu adrenalínovú injekciu, ktorá nás prebudí a necháme si energiu na neskôr.

2. Zmierni depresie

Hydroterapia je starobylé cvičenie, ktoré podrobuje naše telo rôznym teplotám pre terapeutický účinok. Keď sa ponoríme do studenej vody, zvýši sa prietok krvi do mozgu a zvýši sa uvoľňovanie hormónu noradrenalínu (zabezpečuje nám prirodzenú teplotu). To vysvetľuje, prečo nám kúpanie v mori dáva pocit pohody.

3. Povedzme ahoj, zdravé vlasy

Zatiaľ, čo je pre nás horúca sprcha príjemná, určite nie je skvelá pre vlasy.  To je dôvod, prečo salóny odporúčajú studenú vodu, ktorá zabraňuje štiepeniu vlasov.

Prečítajte si tiež:
Ako sa zmenia make up trendy v roku 2019?

4. Získame rýchlejší obeh krvi

Prirodzená reakcia nášho tela na studenú vodu je bezprostredná: krv je čerpaná prostredníctvom tepien, čím sa zosilňuje naša srdcová efektivita a zabezpečujú našim orgánom prijímať optimálnu úroveň kyslíka. Čo je podstatne dobrá správa pre každú časť nášho tela.

studena-sprcha

5. Dodá metabolizmu správny impulz

Keď je veľmi chladno, voda premáča naše telo, to dramaticky zvyšuje náš metabolizmus, čo zasa zvyšuje schopnosť nášho tela spaľovať kalórie. Tento bonus je pre nás ženy veľmi prospešný, za čo ďakujeme pekne.

6. Mladšia pleť? Jednoznačne áno!

Zachladzujme sa každé ráno a zistíme, že naša pleť je pevnejšia a viac tónovaná a ľadová voda sťahuje póry.

7. Svalová úľava

Všetci si vieme dať vrecko ľadu na vyvrtnutý členok alebo si dať studený obklad na bodnutie hmyzom, ale mali by sme začleniť studenú sprchu ako rituál po našom cvičení, čím by sme mohli odvrátiť  svalovú bolesť po intenzívnom tréningu. Prevencia je lepšia ako liečba potom.

8. Odpáliť stres z vody

Štúdie ukázali, že ponorenie do studenej vody v akejkoľvek forme – či už je to studená sprcha, ľadový kúpeľ alebo ponorenie sa v oceáne –  výrazne znižuje hladinu kyseliny močovej v tele, hlavným ukazovateľom stresu.

Prečítajte si tiež:
FOTO: Túžite po mrazivom vzrušení? Táto hrozivá bomba do kúpeľa spraví z vašej večernej rutiny nezabudnuteľný zážitok!

9. Sladké sny

Možno to bude znieť nelogicky, pretože na dobrý spánok sa odporúča teplý kúpeľ, ale studená voda má odľahčenie stresu a môže to znížiť nespavosť.

Foto: www.flickr.com
Zdroj: brightside.me

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií