9 skvelých príkladov ako môžete ovplyvniť svoj mozog

9 skvelých príkladov ako môžete ovplyvniť svoj mozog

Mozog je najzáhadnejším orgánom v ľudskom tele. Vedci ho neustále skúmajú a zisťujú o ňom nové fakty, ale napriek tomu je mozog stále plný tajomstiev.  Poznáme 9 príkladov ako môžete svoj mozog ovplyvniť.

Pozrite sa na najjasnejšie objavy posledných rokov z oblasti výskumu mozgu. Určite vás prekvapí, ako môžete svoj mozog ovplyvniť aj vy sami.


Hovorí sa, že človek je strojcom svojho šťastia, rovnako môže byť strojcom aj svojho zdravia. Zdravie si človek môže udržať, zlepšiť či zhoršiť. Ovplyvniť môžete aj svoj mozog. Ponúkame vám 9 možností ako na to:

6. Mozog je citlivý na dehydratáciu

Mozog tvorí takmer 80% voda. Aj mierne straty tekutín (hoci o 2%) znižujú koncentráciu a bdelosť a vedú k zhoršeniu krátkodobej pamäti a ostatných kognitívnych schopností. Takže pitný režim je dôležitý rovnako pre telo ako pre mozog, preto by ste mali dodržiavať pitný režim nielen v letných horúcich dňoch.

5. Tehotenstvo mení štruktúru mozgu

Vedci dokázali, že tehotenstvo znižuje množstvo šedej hmoty v mozgu v oblasti zodpovednej za sociálne poznávanie a schopnosť porozumieť iným ľuďom. Je to potrebné posilniť spojením matky a dieťaťa. Žena by mala porozumieť potrebám svojho dieťaťa a určiť možné vonkajšie nebezpečenstvá.

4. Množstvo cukru zhoršuje pamäť a schopnosť učiť sa

Cukor je škodlivý pre celé telo. Je považovaný za biely jed, vďaka ktorému môže vzniknúť mnoho zdravotných problémov (problém s trávením, cukrovka, slabší zrak, vysoký cholesterol…). Okrem toho spomaľuje mozog a jeho schopnosť učiť sa, pamätať si informácie a sústrediť sa. Spôsobuje to prebytok cukru, ktorý ničí nervové spojenia v mozgu. Potraviny obsahujúce omega-3 mastné kyseliny (ryby, orechy, rybí olej) odstraňujú poruchy týchto porúch.

Skúste obmedziť cukor, nahraďte ho prírodným zdrojom cukru z ovocia.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Ste v strese? Máte pred sebou cestu k skvelej pamäti a bystrému rozumu!

3. Romantická láska a materské city sú veľmi podobné

Ukázalo sa, že podľa mozgovej aktivity, sú romantická láska a materinské city podobné, ale sú v nich rozdiely. Napr. vášnivá láska aktivuje mozog v oblastiach týkajúcich sa sexuálneho vzrušenia, pričom klesá pocit úzkosti a strachu a pocit eufórie sa zvyšuje. Materinská láska aktivuje oblasti zodpovedné za náklonnosť.

2. Maľovanie zlepšuje činnosť mozgu

Podľa štúdií maľovanie a rozjímanie umeleckých diel zlepšuje interakciu medzi oblasťami mozgu a zároveň spomaľuje jeho starnutie. Dokonca maľovanie má silnejší vplyv na ľudí ako dejiny umenia. Nemusíte sa hanbiť, že niečo maľujete. Vezmite si farbičky a maľujte si.

1. Čítanie precvičuje mozog

Počas čítania sa aktivujú oblasti mozgu, ktoré nie sú bežne používané. Pri čítaní krv vstupuje do oblasti mozgu zodpovednej za koncentráciu a poznávanie. Pri sledovaní televízie alebo hraní počítačových hier sa tento efekt nevyskytuje. Preto je lepšie niekedy vziať knihu, časopis, noviny a prečítať si zopár zaujímavých strán.

Zdroj: brightside.me/

Zdroj obrázka: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Brain_power.jpg

Google+ Linkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

*

*