fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Tie roky 90-te! Kto sa hrával míny a kupoval si kazety, určite pocíti pri tomto článku nostalgiu

Máte tip? napíšte nám mailom

Existuje veľa vecí, ktoré spôsobili, že naše detstvo bolo výnimočné. Pamätáte si ešte na 90-te roky? Deti trávili väčšinu času na vonku, kde sa zabávali skákaním gumy alebo škôlky, hrali hry ako Krvavé koleno, Ide pešek okolo alebo Vidličky, lyžičky, nože.

CD prehrávač sa nezmestil do vrecka, počítače sekali, legendárne Tamagoči sme si opatrovali ako oko v hlave a kto mal ako prvý kolieskové korčule, bol frajer. Väčšinu z vecí, ktoré boli typické pre 90-te roky, už v obchodoch nenájdeme, ale spomienky pretrvávajú stále.

Zaspomínajte si spolu s nami na roky, kedy neexistoval Facebook a život sa zdal byť bezstarostný.

1. Pamätáte si na rozbaľovanie obalu na kazetách, kde boli slová piesní?

Výborná pomôcka, zvlášť ak išlo o slová piesne, ktorú už dávno vedeli všetci. ,,Nebudeme snáď horší, no nie?” hovorili sme si. Nebolo dieťaťa, ktoré by nemilovalo Martina Madeja a jeho Ferrari, nikto nedal dopustiť na Michaelu Paštékovú a Sprayera Frajera, všetky pesničky od Petra Nagya sa taktiež v momente stávali hitom.

Texty piesní na obale kazety mnohých potešili. Zdroj: boredpanda.com

2. Keď sme už mali počítače, ale internet bol v plienkach

Teraz sa nad tým zrejme väčšina pousmeje, ale pri nasledujúcich ukážkach hier sme dokázali stráviť hodiny. Z času na čas nič nepadlo lepšie ako oddýchnuť si pri počítači, ktorý mal síce iba základné funkcie, ale úplne nám to stačilo. Nenáročná doba si žiadala nenáročných ľudí. A presne takí sme boli. 

Zahrali by ste si ich aj teraz? Zdroj: boredpanda.com

3. Detstvo bolo skutočne detstvom 

Áno, všetko bolo iné a inak, detstvo obzvlášť. Sociálne siete nikto z nás ešte nepoznal a nikomu to nechýbalo. Miesto písania správ a e-mailov sme sa viac rozprávali, hrali, smiali a v konečnom dôsledku žili. Každé dieťa 90-tych rokov si určite pamätá na bezstarostné detstvo plné smiechu, radosti a kamarátov. 

Ulice boli plné detí, tínedžeri tancovali pri magnetofónoch a zabávali sa zbieraním rôznych tematických kartičiek, nálepiek a odznakov, ktoré si medzi sebou vymieňali. V izbách sa na nás z plagátov usmievali tváre našich idolov, pričom sme sa snažili napodobniť ich vkus. Domov sme sa chodili iba najesť a prespať. A bolo to k nezaplateniu. 

Detstvo ako vyšité z 90. rokov. Dopriali by ste ho deťom aj dnes? Zdroj: boredpanda.com

4. Dnešné deti nikdy nepochopia, aké to je niečo odfotiť a celý týždeň (a možno aj viac) čakať na fotky

Ku šťastiu nám stačilo málo – odfotili sme si krásy prírody alebo pamiatky na školskom výlete a chválili sme sa tým ešte dlho. Na tom by nebolo nič zvláštne, keby už po pár záberoch nebol film plný. Tiež sa vám zdalo, že to bolo vždy veľmi rýchlo?

Nikdy nezabudnem na pocit, keď som fotky prvý raz uvidela a myslela si, aká som výborná fotografka. Vlastne, všetci sme boli výborní fotografi, pretože sme si ich nemali kde a s kým porovnať, keďže Facebook, Pinterest, Instagram a podobne neexistovali, čo bola v tomto prípade aj výhoda.

Čakať týždeň na fotky? Nonsens. Zdroj: boredpanda.com

5. Obliekanie sa radikálne zmenilo!?

Spomínate si ešte na kaliopky, šušťákovú súpravu, zvonové nohavice či rukavice na šnúrke? Všetko to boli veci, ktoré sme milovali a nenávideli zároveň. Módni návrhári sa 90. rokmi inšpirujú dodnes, s menšími obmenami nám ponúkajú to, čo tu už kedysi bolo. 

Látka je síce kvalitnejšia, avšak strihovo ide o novšie verzie oblečenia z 90. rokov. Oblečenie pripomínajúce túto dobu nosíme i dnes radi a veľa. Stačí vyjsť do ulíc alebo rovno zavítať do obchodov a spomienok na 90. roky budete mať hneď niekoľko.

Oblečenie podobné tomu z 90. rokov nájdete v obchodoch aj dnes. Zdroj: boredpanda.com
Keď začalo pršať, až vtedy sa začala zábava. Zdroj: boredpanda.com

6. Na rukách sme mali hodinky iba z cukríkov. Ak nám ich rodičia vôbec kúpili

Mať hodinky nebolo takou samozrejmosťou ako v dnešnej dobe, v ktorej je vyrobených množstvo vecí, občas máme  problém si sami vybrať. 90. roky nám situáciu výrazne uľahčovali. Nebolo treba sa rozhodovať, stačilo mať vo vačku pár korún a hodinky sme mohli dokonca hneď zjesť. Reč je o hodinkách na gumičke, ktoré síce neukazovali čas, ale chutili výborne, mňam.

Pri týchto hodinkách by ste mali ráno stále. Zdroj: boredpanda.com

7. Typický piatok v 90. rokoch – najskôr skočiť do požičovne po kazetu s filmom a až potom urobiť pukance

Dohodli sme sa s kamošmi, u koho budeme ktorý večer ,,piatkovať” a vždy sme sa na to tešili celý týždeň. V deň ,,D” sme nemohli ani dospať. Nikto nechcel byť v piatok večer bez svojich kamošov, zvlášť, ak si chcel pozrieť nejaký ten horor. Ten sme pozerali jedine pod heslom ,,keď sa báť, tak spolu”.

Toto všetko pretrváva – chodenie do kina sa aj v súčasnosti stalo pre mnohých, nielen mladých, ľudí akousi prioritou a časom stráveným so svojimi blízkymi. 90. roky teda prežívame i dnes, hoci s menšími obmenami, súhlasíte? 

Čo by ste si išli požičať dnes? Zdroj: boredpanda.com

Zdroj: boredpanda.com

Prečítajte si tiež:
Chlapík sa rozhodol, že sa nebude takmer 2 roky uspokojovať! Takto ho to ovplyvnilo
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií